KENGUR krije ključ za prevenciju raka kože?
Grupa australijskih i austrijskih naučnika proučava enzim za „popravku“ DNK koji se može naći kod kengura i mnogih drugih životinja, ali ga čovek ne poseduje, kako bi pronašla put za sprečavanje raka kože.
Stručnjaci sa Melburnskog univerziteta, u saradnji sa kolegama sa Univerziteta u Insbruku, proučavaju enzim, koji je veoma efikasan za lečenje određenog tipa oštećenja tkiva, karakterističnog za mnoge vrste raka kože.
Dr Linda Fekete sa Melburnskog univerziteta upozorava da će tokom nastupajućeg leta na južnoj hemisferi, preterano izlaganje sunčevim štetnim UV zracima imati za posledicu preko 400.000 novih dijagnoza raka kože među Australijancima.
Neki istraživači su već ranije predlagali da se napravi „krema snova“, koja bi sadržavala enzim za popravku DNK i mogla da se nanosi na kožu posle dana provedenog na suncu.
Tim kojim su rukovodile dr Fekete i dr Uta Vile, je odlučio da proveri da li je ta ideja ostvarljiva. U laboratorijskim uslovima je simulirano izlaganje kengurske kože štetnom ultravioletnom svetlu, a potom analiziran proces popravke DNK. Utvrđeno je da se pri tom procesu javlja nekoliko hemijskih nusprodukata koji nikad ranije nisu viđeni.
Dr Fekete napominje da će biti potrebno dosta dodatnih istraživanja pre nego što se „magična“ krema pojavi u apotekama.
Preterano izlaganje suncu smatra se odgovornim za najmanje dve treećine slučajeva melanoma – jedne vrste raka kože koja se jako teško leči jer oštećenje DNK u pregorelim kožnim ćelijama dovodi do genetskih mutacija.
(Tanjug)