Zašto se pojavilo salo na stomaku: I to preko noći?
Salo na stomaku je verovatno jedan od najfrustrirajućih zdravstvenih i estetski problema s kojima se žena može suočiti u perimenopauzi i menopauzi. Mi žene volimo da imamo obline, ali ne takve.
Neobična stvar u vezi sa salom na stomaku je to da možete izgubiti desetak kilograma i u stvari biti vitki, a salo na stomaku ni mrdnulo nije. Džabe dijete, tapacir oko struka i dalje tvrdoglavo odbija da nestane. U čemu je stvar? Zašto je salo sa stomaka tako teško ukloniti – čak i ako se masnoće na drugim delovima tela lako tope?
Stvar je u tome da salo na stomaku nije običan sloj masnih naslaga. To je u stvari pokazatelj da je došlo do ozbiljne neravnoteže u u telu. Na taj način nam hormoni signaliziraju da nešto nije u redu.
Zašto se pojavilo salo na stomaku i koliko je opasno?
Najčešće se pojavljuje iznenada, niotkuda – čak i kod mršavih žena. Stanje se naročito pogoršava kako se žena približava menopauzi. Postoje dve glavne vrste masti na stomaku: visceralna i potkožna masnoća. Potkožna mast je nataložena tik ispod kože i možete je uhvatiti rukom.
Visceralna mast je nataložena dublje u telu i oblaže čak organe u trbušnoj duplji. Ova vrsta masnoće postaje endokrini organ koji oslobađa hormone i proinflamatorne citokine, šireći talase zapaljenja po celom telu. Smatra se da je visceralna mast odgovorna za mnoge zdravstvene poremećaje, kao što su:
- Dominacija estrogena (visceralna mast oslobađa estrogen)
- Ateroskleroza i moždani udar
- Visok krvni pritisak
- Kancer debelog creva
- Kognitivni problemi, uključujući pamćenje
- Problem sa spavanjem
- Artritis
- Bolest žučne kese
- Kod žena, masnoća na stomaku je takođe povezana s rakom dojke.
Ko su glavni krivci?
Salo na stomaku jedan je od glavnih simptoma insulinske rezistencije. Insulin je hormon koji proizvodi pankreas koji pomaže šećeru u krvi (glukozi) da iz krvotoka uđe u ćelije kao energija – insulin je poput ključa koji otvara vrata ćelije da pusti glukozu unutra. Insulinska rezistencija se dešava kada ćelije prestanu da reaguju na insulin na normalnim nivoima – vrata se zatvaraju i ključ više ne radi.
Kao rezultat toga imamo i visok nivo insulina i visok nivo šećera u krvi. Ko su glavni krivci za to stanje:
- Šećer: Jedan od uzroka insulinske rezistencije je ishrana koja obiluje šećerom i prostim ugljenim hidratima. Insulinski receptori na ćelijama se jednostavno istroše od pokušaja da svu tu glukozu izvuku iz krvotoka i smeste u ćelije. Na kraju, prestaju da reaguju.
- Starenje i smanjen odgovor na insulin: Kako starimo, naša osetljivost na insulin postepeno opada. Regulacija šećera u krvi se takođe pogoršava. Zato gubitak masti na stomaku postaje teži kako starimo. To takođe znači da smo manje tolerantni na šećer kako se približavamo menopauzi.
- Lekovi: Nekoliko vrsta lekova može podstaći insulinsku rezistenciju kod nekih osoba, kao što su: hemioterapija, steroidi, hormonska terapija, neki diuretici, beta-blokatori (za visok krvni pritisak, glaukom i srčana oboljenja), statini (za holesterol i srčana oboljenja), antipsihotici, antidepresivi i još mnogi drugi.
Zašto se pojavilo salo na stomaku: Koji su još simptomi insulinske rezistencije?
- Povišen krvni pritisak (135/85)
- Drago mi je nakon jela
- Umor nakon jela
- Dnevna pospanost/umor
- Nesanica
- Žudnja za šećerom i prerađenim ugljenim hidratima