Skriveni uzroci umora: Zašto ste stalno umorni i kako da se izborite sa tim?
U većini slučajeva, uzroci umora su sasvim banalni i svedu se na nedostatak vitamina, nedostatak vode, stroge dijete i loš san. Međutim, ponekad su uzroci umora skriveni. Evo o čemu se radi.
Koji su uzroci umora i kako da se izborite sa njim?
Nekada su uzroci konstantnog umora u stvari pokazatelj nekih fizičkih i zdravstvenih stanja. Ona su uglavnom rešiva, ali većina podrazumeva menjanje životnih navika ili promene u ishrani. To znači da morate da osluškujete svoje telo kako biste razumeli zašto se osećate umorno i kako da se rešite ovog osećaja.
Anemija
Anemija je čest uzrok iscrpljenosti organizma. Ako ste bledi ili se osećate slabo, imate vrtoglavice, moguće je da ste anemični. To znači da nemate dovoljno gvožđa što je neohodno za normalno funkcionisanje krvnog sistema. Da biste se izborili sa anemijom, važno je da kroz ishranu unesete gvožđe. A gvožđe ćete pronaći u mesu i džigericu, a da bi se pravilno apsorbovao potreban vam je i vitamin C koga možete naći u voću i povrću (paprika, paradajz, brokoli). Takođe, trebalo bi da odete do lekara. Razlog tome je što anemija često ne može da se reši samo ishranom, već su potrebni i suplementi gvožđa koje vam mora prepisati lekar.
Uzroci umora: Dijabetes
Jedan od prvih simptoma dijabetesa je osećaj umora. Ostali znaci uključuju stalno osećaj žeđi, čestu potrebu za mokrenjem, pospanost, zamagljen vid, utrnulost, peckanje u dlanovima i tabanima i slabo zarastanje posekotina i opekotina. Ako primetie ove simptome, obratite se lekaru. Ovi ne znači da sigurno imate dijabetes, ali je potrebno da vas lekar pregleda kako biste utvrdili uzrok umoru.
Nepravilan rad štitne žlezde
Hormoni štitne žlezde utiču na mnoge procese u telu. Ovi hormoni regulišu metabolizam, pordržavaju rad srca, krvnih sudova, mozga, nervnog i reproduktivnog sistema. Ako štitna žlezda ne radi kako treba, ceo organizam je poremećen. Simptomi nepravilnog rada štitne žlezde su pojačan umor, lomljivi nokti, opadanje kose, niska telesna temperatura, neuspešni pokušaji začeća. Ako primetite neke od ovih simptoma najbolje je da posetite endokrinologa. Ako lekar uoči nepravilan rad, onda bi trebalo da jedete ribu, orase, paradajz, šargarepu, cveklu i zeleno povrće.
Uzroci umora: Celijakija
Celijakija je autoimuna bolest povezana sa netolerancijom na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u pšenici, raži, ječmu i ovasu. Kada gluten uđe u organizam obolelog, dolazi do upale zidova tankog crvea i sistem za varenje ne može normalno da se nosi sa apsorpcijom. Ukoliko se celijakija ne leči, ona može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Simptomi uključuju umor, razdražljivost, dijareju, nadimanje, bol u stomaku i anemiju. Međutim, celijakija je veom retka bolesti. Javlja se samo kod 1% populacije. Ipak, ako sumnjate na ovu bolest, obavezno se obratite lekaru kako biste ustanovili da li je ona uzrok vašeg umora.
Depresija
Depresija se manifestuje ne samo teškim raspoloženjem, već i povećanim umorom, pospanošću i slabošći. Osobe koje pate od depresije se povlače u sebe, postaju ravnodušni prema svemu što ih okružuje i gubi interesovanje za život. Takođe, depresivne osobe ne žele da izlaze iz kuće i uglavnom najviše imaju potrebu da leže ili sede. Ako primetite da ste depresivni, obavezno se obratite specijalisti. Zbog toga se preventivno vodite pozitivnim mislima.
Stres
Produženi stres je iscrpljujuće stanje koje dovodi do nesanice, oslabljenog imuniteta, glavobolje, hroničnog umora, depresije i drugih problema. Obavezno se bavite fizičkom aktivnošću jer će vam to pomoći da se oslobodite stresa. Takođe, možete pokušati sa mirisnim terapijama koje vas mogu opustiti.
U svakom slučaju, slušajte svoje telo. Možda je umor posledica nekih bezazlenih stvari, ali ukoliko primetite nekoliko simptoma, najbolje bi bilo da se obratite lekaru. I u svakom slučaju, gledajte da se izborite sa stresom i uvek razmišljajte pozitivno!