Napravite idealan par: kupaći kostim i vaša figura
Za svaku figuru, svaki tip tela, postoji savršen kroj kupaćeg kostima i vreme je da vam pomognemo da ga pronađete i zasijate!
I iako je ovaj tekst najpre o kupaćim kostimima i kako izabrati pravi, prva i najvažnija stvar koju želimo da napišemo jeste: hajde da volimo sebe. Volimo svoje tip građe, svoje kukove, prihvatimo sebe potpuno. Pre nego što počnemo da se kritikujemo i primećujemo sve te bolje građene žene na plaži, vredi da zapamtimo da su mane i naše fizičke karakteristike dve različite stvari.
Kupaći kostim i figura: Modna istorija
Uopšteno govoreći, istorija kupaćih kostima odražava tenziju između želje da se osećate slobodno i da istovremeno izgledate dobro po važećim društvenim standardima. Te 1907. plivačica Anet Kelerman je uhapšena na jednoj bostonskoj plaži jer je plivala u uskom jednodelnom odelu. Međutim, razvoj kupaćeg kostima bio je nezaustavljiv. Tridesetih godina prošlog veka u modu su ušle pidžame za plažu u ležernom stilu, od kojih su neke izgledale neverovatno. Četrdesetih godina prošlog veka postojali su jednodelni i dvodelni kupaći kostimi, iako su se ovi drugi potpuno razlikovali od onih koji se danas nose na plažama. Šiveni su od guste tkanine i više su ličili na šorts ili kratku suknju sa skraćenom majicom.
Svet je prvi put video bikini 5. jula 1946. i ostao je šokiran. Ovaj kupaći kostim je tada delovao toliko šokantno da njegov tvorac Luis Rid nije mogao da nađe nijednu manekenku koja bi pristala da ga predstavi. Dizajner je zbog toga angažovao devetnaestogodišnju striptizetu, kojoj je kupaći kostim očigledno bio prevelik.
Savremeni trendovi su veoma neobični i ni približno univerzalni. Na primer, prilično popularne visoke retro kupaće gaće su pogodne uglavnom za veoma vitke, visoke devojke. Ili monokini kupaći kostim, koji je zamišljen kao jednodelni sa pikantnim izrezima sa strane, ali se na kraju pretvorio u tri upravne pruge. To stvara određenu grubu geometriju na telu, što nije uvek dobro.
Kako napraviti idealan par – kupaći kostim i figura?
Kompenzacija bilo kakvih disproporcija u različitim ženskim figurama postiže se stvaranjem ravnoteže. Glavna stvar je da pravilno odredite vrstu sopstvene figure i izaberete opcije koje odgovaraju vašem ukusu. Po pravilu se izdvaja pet najčešćih tipova građe
A – široki bokovi, uska ramena
T – široka ramena, uski kukovi
H – bokovi i ramena na istom nivou, tanak struk
O – širok struk u skladu sa veličinom poprsja, zakrivljen
H – pravougaonik (poprsje, struk, bokovi na istom nivou)
Kupaći kostim za figuru A
Morate stvoriti ravnotežu između kukova i ramena. Kupaći kostim može biti i jednodelni ili dvodelni. Ove sezone puno pažnje se posvećuje izrezima i dijagonalnim linijama, tako da nije teško izabrati nešto neobično.
Boja: gornji deo kupaćeg kostima treba da bude svetao, crteži, otisci, pruge, dekor, rese, sve što može da skrene pažnju na ovaj deo tela je dobrodošlo. U ovom slučaju, za donji deo kupaćeg kostima je bolje izabrati glatku, tamnu, jednobojnu tkaninu.
Forma: gornji deo može biti sa push-upom, tankim kaiševima. Ako su kukovi veoma široki, onda je bolje uzeti gornji deo potpuno bez naramenica – ovo će naterati posmatrača da se fokusira na ramena. Donji deo kupaćeg neka bude sa visokim izrezima.
Izbegavajte: Mini bikinije, šorts, donji deo visokog struka, horizontalne linije u struku.
Kupaći kostim za figuru T-tipa
U ovom slučaju, bolje je malo skrenuti pažnju sa gornjeg dela tela i prebaciti akcente na donji deo. Ovde će biti prikladni kupaći kostimi sa jednim ramenom.
Boja: obična, sa vertikalnim prugama, ne baš upadljivi gornji deo u kombinaciji sa svetlim donjim delom.
Oblik: preporučljivo je odabrati gornji deo kupaćeg kostima sa prilično širokim naramenicama; u jednodelnoj verziji kupaćeg kostima, vertikalne linije su dobre u gornjem delu, dubok dekolte u obliku slova V. Donji deo će izgledati sjajno sa kićankama sa strane ili u obliku šorsa.
Izbegavajte: privlačne detalje u vidu mašnica na ramenima.
Kupaći kostim za figuru H
Ovaj tip građe se smatra što je moguće bližom „zlatnom standardu“. Stoga je glavna stvar odabrati kupaći kostim koji vam odgovara bojom i dezenom. Za vas su idealni sportski kupaći kostimi.
Boja: Crveno/ružičasto/zeleno je najbolje ostaviti na miru. Nije bitno da li želite svetlu ili pastelnu nijansu – uvek je to stvar raspoloženja! Ali prava kombinacija boja označava dobar ukus.
Forma: koji deo želite da naglasite je vaš lični izbor. Bikini će uvek izgledati sjajno, jer su oni i izmišljeni samo za vas.
Kupaći za O figuru
Vlasnice ovog tipa građe, po pravilu, jesu devojke sa veličanstvenim oblinama. Važno je odabrati kupaći kostim dobrog kvaliteta, sa visokim sadržajem likre, ali bez sjaja. On će dodati malo potpore i oblikovanja vašem telu.
Boja: izaberite ne baš svetle nijanse. Vertikale, počev od izreza i šavova do uspravnih pruga, jesu dobrodošle. Ali treba biti oprezan sa krupnim printovima.
Forma: preporučuje se jednodelni tankini model (zasebni kupaći kostim, gornji deo u obliku majice) ili klasični jednodelni kupaći kostim sa širokim bretelima i dubokim V izrezom. Takođe potražite kupaće kostime visokog struka.
Izbegavajte: bikinije, uske kaiševe, horizontalne printove, svetle, sjajne tkanine.
Kupaći kostim za figuru tipa H
Posebnost ove figure je u tome što struk praktično nije izražen, tako da kupaći kostim treba da naglasi ovo područje što je moguće jače, stvori iluziju savijanja.
Boja: u jednodelnim kupaćim kostimima – crteži, simetrični izrezi…
Oblik: za vas su odlični modeli koji imaju detalj u struku. Takođe su dobri modeli koji sa bokova imaju drugačiju boju, pa vizuelno sužavaju telo.