Letnja zaštita kose od sunca: Kompletan vodič za zdravu i negovanu kosu tokom leta

by | jun 26, 2023
letnja zaštita kose od sunca

Letnja zaštita kose od sunca je posebno važna, naročito ukoliko želimo lepu, zdravu i negovanu kosu i nakon godišnjeg odmora. 

Kultura nege nas je do sada navikla da se borimo protiv starenja kože, a leti, kreme za sunčanje su neizostavni deo rutine. Kosa se, s druge strane, pati jer je često zanemarena uz izgovor da je „ ošišaću je, jer će onda ponovo izrasti“.

Međutim, pitanje je mnogo složenije nego što se čini jer kosu, zapravo, treba zaštititi tokom cele godine.

Letnja zaštita kose od sunca

Kosa leti svetli kao rezultat delovanja UV zraka na aminokiseline vlasi, odnosno na melanine, ali i na lipide od kojih je kutikula sastavljena i ta promena je nepovratna. Kod plave kose efekat je veoma vidljiv i to nastaje zbog delovanja prirodnog filtera za sunce od kojeg se sastoji sva kosa- melanina.

Postoje tri vrste melanina: feomelanini u plavoj kosi, eumelanini u tamnoj kosi, trihosiderin u crvenoj kosi, od kojih će svaki biti podvrgnut određenom stepenu osvetljenja na suncu. Druga stvar će biti bela kosa, koja nema melanina, pošto ga je izgubila, te se uglavnom se sastoji od keratina.

Članak se nastavlja posle reklama

Keratin se razgrađuje od UVR-a i proizvešće još razorniji efekat na strukturu kose, čineći je i žutom usled povećanja sumpora koji potiče od same oksidacije.

Ako ovome dodamo dehidrirajući efekat morske soli ili oksidativno dejstvo hlora u bazenu, možemo zamisliti koliko je naša kosa pod stresom kada se vratimo sa odmora!

Kako i kada zaštititi kosu leti?

Moramo razmišljati o zaštiti vlasišta i kose od direktnog sunca, posebno u satima najintenzivnijeg zračenja, maramom ili šeširom. Postoje tkanine nove generacije koje sadrže filtere sposobne da reflektuju sunčevo zračenje. Uz to, birajte proizvode za kosu koji sadrže zaštitni faktor koji deluje na prevenciju oštećenja.

Članak se nastavlja posle reklama

Skalp može pretrpeti veoma ozbiljne posledice ako se izloži suncu bez zaštite.

Moraćemo nežno očistiti kožu glave da bismo eliminisali tragove morske soli ili hlora tako što ćemo se odlučiti za uravnotežene šampone bogate regenerativnim supstancama kao što su prirodni faktor hidratacije (NMF) ili aloja, ulja bogata antioksidativnim supstancama kao što su ulje moringe, arganovo ulje, ulje makadamije i mnoga druga koja su lako dostupna na tržištu. Uz to, maska na bazi hidrolizovanih i kondicioniranih aminokiselina  će pomoći kosi da nadoknadi deo hidratacije izgubljene na suncu i olakšaće zatvaranje kutikula vlasi.

Članak se nastavlja posle reklama

Letnja zaštita kose od sunca- kreme sa zaštitnim faktorom

Značajan problem kod proizvoda formulisanih u kremama za sunčanje za kosu, koji se ne razlikuju mnogo od onih za kožu, je primena. Najbolja tehnika za nanošenje kreme za sunčanje na kosu je maska koja omogućava dublje prodiranje SPF-a, tim više ako se ovaj proizvod pažljivo i delikatno umasira kroz kutikulu.

Da bi se ispunila ova potreba, prava inovacija formulacije leži u nanoemulzijama. U stvari, nedavna studija sprovedena u galenskoj i kozmetološkoj laboratoriji Univerziteta Aik-Marseille sugeriše da formulacija tipa nanočestica može povećati zaštitu od sunca za neke organske filtere, tako što smanjuje količinu filtera koji se koristi za postizanje datog SPF-a, uz zadržavanje efikasnosti.

Možemo se odlučiti za proizvode pre ili posle izlaganja suncu rigorozno formulisane sa klasičnim filterima (kao što su benzofenon, fenilbenzimidazol sulfonska kiselina, butil metoksidibenzoilmetan, oktil dimetil para-aminobenzojeva kiselina PABA) koji štite našu kosu od prekomerne oksidacije od sunčevih zraka, ili one na bazi ulja sa visokim sadržajem linolne kiseline. Ova nezasićena masna kiselina je u stanju da formira zaštitnu spiralu na stabljici (polimerizacija) i integriše spoljnu lipidnu zaštitu zanoktice.

Šta su solarni dodaci za zaštitu kose?

Solarni suplementi su u suštini jedinjenja zasnovana na beta-karotenu, biljnim ekstraktima i vitaminima. Sve kategorije supstanci sa antioksidativnim svojstvima koje podržavaju odbranu kože od agresivnosti sunčevih zraka, kako kratkoročno tako i dugoročno. Možemo pomenuti karotenoide (beta-karoten, astaksantin, likopen i lutein) i vitamine A, C i E.

Zaštitni mehanizmi ovih funkcionalnih supstanci sadržanih u solarnim suplementima su uglavnom korisni za suzbijanje oksidativnog oštećenja od sunca, ali i indirektne aktivacije melanina. Poboljšavaju odbrambene mehanizme kože od UV zraka; stimulišu proizvodnju novog kolagena; smanjuju zapaljenske reakcije nakon izlaganja suncu. Štaviše, svojom antioksidativnom snagom sprečavaju foto-starenje kože.

Članak se nastavlja posle reklama

Keratinski tretman za kosu: Ultimativni vodič

 

 

Lepota i zdravljetriocean/iStock/Getty Images Plus via Getty Images