Trčanje i mršavljenje: Evo u kakvoj su vezi!

by | jul 3, 2023
trčanje i mršavljenje

Svake godine se širom sveta proda više od milijardu pari patika za trčanje. Malo je verovatno da svi njihovi vlasnici redovno vežbaju. Kako su trčanje i mršavljenje povezani, pokušavamo da otkrijemo u nastavku. 

Šta se dešava sa našim telom kada odlučimo da promenimo način života i počnemo da vežbamo? Nespremno za takav razvoj događaja, telo je u početku u šoku i pod stresom. Troškovi energije, u poređenju sa uobičajenim načinom života, dramatično se povećavaju, metabolizam se ubrzava, kalorije se brzo troše, a težina se prirodno smanjuje. Ali ipak postoje neke nijanse.

Prvo, telo postepeno dolazi sebi i prilagođava se novim uslovima. Posle nekog vremena trčanje već ulazi u „zonu udobnosti“, a na to se troši manje energije, što znači da mršavljenje prestaje. Sada, da biste ponovo pokrenuli stvari, morate povećati opterećenje.

Drugo, prva stvar koja napušta telo pri trčanju nije mast, već voda. Dakle, brzi vidljivi efekat „zategnutosti“ u prvim danima treninga zapravo predstavlja samo gubitak vode, koju će telo nastojati da „dobije“ svim silama tokom dana.

Treće, izuzetno je važno šta ćete jesti kada se vratite kući nakon dobrog trčanja. Vitkiji možete postati samo ako sebi obezbedite kalorijski deficit, odnosno da trošite više energije nego što je uzimate. Zamislite: dobro ste vežbali, potrošili 600 kcal, a zatim ste pojeli jednu čokoladicu i potpuno resetovali rezultat. Stoga smo prinuđeni da iznova i iznova pričamo o ozloglašenom PP-u, od čijeg pomena želite da prevrnete očima, ali ne možete izgraditi jaku kuću bez pravog temelja. Informišite se o ishrani posle treninga, uklonite šećer, brze ugljene hidrate iz ishrane, a dodajte meso, mlečne proizvode, povrće i vaše telo će zaista početi da se menja.

Članak se nastavlja posle reklama

Trčanje i mršavljenje ili trčanje i hodanje- šta je bolje?

Hodanje i trčanje koriste iste mišićne grupe, ali da biste sagoreli onoliko kalorija hodanjem koliko i trčanjem, morate da hodate duplo duže.

Naučnici su sproveli studiju analizirajući fizičke parametre 32.000 trkača i 15.000 ljudi koji preferiraju hodanje. Rezultati su predvidljivi: drugi troše dva puta manje energije od prvih, a teži su i od trkača.

Iznenađujuće, trkači su posle treninga jeli manje količine hrane od onih koji su samo hodali. Lako je zaključiti koja grupa ispitanika je brže smršala. U isto vreme, hodanje je lakše nositi od trčanja i manje opterećuje kolena, pa ako se osećate ugodnije da hodate, a trčanje iscrpljuje. Bilo šta da odlučite ali radite to redovno. Efekat će biti bolji nego ako počnete da iscrpljujete sebe treninzima i na kraju potpuno odustanete od sporta.

Članak se nastavlja posle reklama

Vežbe hodanja su najnoviji TikTokov viralni trend

Da li vam trčanje pomaže da izgubite težinu? Da, ali…

Članak se nastavlja posle reklama

Za početnika je čak 5 minuta trčanja ravno nesvestici. Ovo je veliki stres za telo. Zato počnite postepeno, a ako znate za zdravstvene probleme (srce, zglobovi, krvni sudovi, pluća), hodanje može biti najbolja opcija za vas.

Najbolja vrsta trčanja za gubitak težine

Najefikasniji format treninga za one kojima je cilj da izgube višak kilograma je intervalno trčanje. Naizmenično menjate različit tempo kretanja- ubrzavajte, pa usporavajte i trošite maksimalan broj kalorija. Na primer, nakon jednog kilometra brzog trčanja, trčite sledećih 500 metara polako, ili trčite pola treninga brzo, a pola sporo, u zavisnosti od vašeg nivoa kondicije.

Još jedna ogromna prednost intervalnog trčanja je da se kalorije sagorevaju čak i nakon završetka treninga. Ovaj proces se naziva „pojačani metabolizam“ ili „naknadno sagorevanje“ kalorija.

Trčanje i mršavljenje- kako pravilno trčati?

  • Kupite dobre patike za trčanje sa mekanom petom i narukvicom za merenje krvnog pritiska i otkucaja srca.
  • Uradite zagrevanje kako ne biste oštetili zglobove. Počnite sa istezanjem, počnite da trčite polako i postepeno ubrzajte.
  • Trčite više od pola sata.
  • Ne trčite brzo: potreban vam je miran, odmeren tempo kojim možete čak i bez problema da razgovarate sa devojkom.
  • Pazite na puls. Izračunajte optimalno koristeći formulu: maksimalni broj otkucaja srca je 220 minus vaše godine.
  • Ne trčite kilometrima! Ne trebaju vam rekordi, koji su često praćeni povredama, već vitka figura koja se može postići bez mučenja.
  • Trenirajte ujutro. Sa sporim trčanjem na prazan stomak sagorevate masti od prvih minuta treninga.
  • Ako imate puno viška kilograma, a džogiranje se daje sa velikim poteškoćama, počnite sa jednosatnim šetnjama, pripremajući telo. Zatim 5-7 puta u šetnju, idite na trčanje, a zatim se ponovo vratite na hodanje. Za početak izaberite ravne puteve, neravni teren za iskusnije trkače.
Lepota i zdravljeVasyl Dolmatov/iStock/Getty Images Plus via Getty Images