Opekotine od sunca na usnama se i te kako dešavaju, a evo kako da ih tretirate!

by | jul 3, 2023
opekotine od sunca na usnama

Ako ste ikada dobili opekotine od sunca na usnama, definitivno već znate koliko one mogu biti bolne. A ako niste, imate sreće!

Usne opečene od sunca stvarna stvar (zato se pobrinite da nosite dobar balzam za usne sa SPF-om , između ostalih preventivnih mera koje ćemo detaljno opisati u nastavku). Kao što je slučaj sa opekotinama od sunca bilo gde, glavna stvar je osigurati da svu svoju kožu zaštitite od štetnih UV zraka. Ali čak i ako je vaša rutina nanošenja kreme za sunčanje na pravom mestu kada je u pitanju vaše lice i telo, usne su često zaboravljeno mesto.U nastavku saznajte više o tome zašto usne dobiju opekotine od sunca, te koje znakove treba tražiti i koje su najbolje strategije lečenja i prevencije.

Zašto nastaju opekotine od sunca na usnama?

Očigledno je da su sunčevi UV zraci primarni krivci za usne opečene od sunca, ali postoji neka biološka nijansa koja usne čini još dodatno podložnim. Usne su mnogo sklonije opekotinama od sunca od ostatka lica i tela, jer su delikatnije i imaju manje slojeva kože, samo tri do šest slojeva ćelija u poređenju sa 16 slojeva na drugim mestima na telu.

U srodnim informacijama, ćelije kože na usnama takođe nemaju keratin protein, koji obično održava kožu hidriranom. Ovo slabi zaštitnu barijeru kože usana, što znači da ima manju zaštitu od UV zračenja. Usne takođe sadrže vrlo malo melanina — pigmenta kože koji takođe deluje kao prirodna zaštita od sunca — plus one su deo tela koji je stalno izložen. Sve ovo dovodi do toga da su usne mnogo osetljivije na oštećenja od sunca i opekotine.

Znakovi opekotina od sunca

Prilično je teško propustiti opekotine na usnama, jer će se definitivno osećati neprijatno, ako ne i potpuno bolno. Usne mogu izgledati crvenije i natečeno, mogu biti vruće, a može doći do peckanja ili zatezanja.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako je opekotina jako jaka, možda ćete primetiti i neke plikove. Plikovi na usnama od opekotina su male, bele izbočine ispunjene tečnošću koje se pojavljuju na jako opečenoj koži. Oštećenje UV zračenjem izaziva upalu na koži, a ako ga ima dovoljno, to će izazvati nakupljanje tečnosti. Ako imate plikove, ovo se zapravo smatra opekotinom drugog stepena.

Kako lečiti opekotine na usnama?

Kada je u pitanju lečenje usana opečenih od sunca, imate nekoliko opcija. Ako jedan ne radi za vas, lako možete preći na drugi da vidite da li vam pruža olakšanje.

    • Stavite hladan oblog što je pre moguće i ponavljajte ovu rutinu onoliko često koliko je potrebno. Kada se oblog zagreje, zamenite ga drugim. Ovde radi hladna voda, ali možete probati i hladno mleko sa niskim sadržajem masti – namočite tkaninu u mleko i nanesite na usne 15 minuta. Enzimi iz mleka obezbeđuju nežni piling, a proteini, vitamini i minerali deluju protiv upale. Punomasno mleko nije idealno, jer može da zadržava toplotu.
    • Uzmite lek protiv bolova. Kao i kod drugih izvora bola i nelagodnosti uzimanje lekova, kao što je ibuprofen, može pružiti malo olakšanja dok se smanjuje upala.
    • Koristite hidratantni balzam za usne. Važno je nadoknaditi vlagu u usnama i sprečiti da se još više isuši. U tu svrhu možete koristiti formule sa ši puterom , aloe verom i ceramidima.
    • Oduprite se želji da dirate kožu usana. Verovatno znate da guljenje opekotina na telu nije najpametnija ideja, a isti savet važi i za usne opečene od sunca. Izbegavajte istiskivanje plikova, jer to može dovesti do potencijalne infekcije i ožiljaka.
    • Ostanite hidrirani. Konzumacija dovoljne količine vode obnavlja hidrataciju tela i kože. Na ovaj način ćete svesti na najmanju moguću meru bilo kakvu suvoću koja doprinosi nelagodnosti i moći ćete da se fokusirate na zarastanje.

Krema za sunčanje: Zlatna pravila za zdravu kožu!

Članak se nastavlja posle reklama
Kako sprečiti opekotine?

Kao što je uvek slučaj kada su opekotine od sunca u pitanju, prevencija je ključna. Ovde se primenjuju mnoge iste strategije zaštite od sunca koje biste praktikovali, uz nekoliko podešavanja da biste bili sigurni da brinete o usnama koje se obično zaboravljaju.

  • Nosite zaštitnu odeću. Šešir sa obodom koji je dovoljno širok da zaštiti celo lice, uključujući usne, je odlična opcija. Ešarpe i laganiji šalovi se takođe mogu nositi preko donjeg dela lica.
  • Smanjite izlaganje suncu tokom kritičnih sati. U idealnom slučaju, pokušajte da izbegnete direktno sunce između 10 i 15 časova, kada su UV zraci najjači. Ako otkrijete da ste tokom ovog perioda, budite posebno oprezni u pogledu zaštite.
  • Koristite proizvod za usne sa SPF-om. Naravno, upotreba proizvoda za usne sa SPF zaštitom je najvažnija—mislite o tome kao o delu svoje rutine, baš kao i o redovnoj kremi za sunčanje . Nekoliko ključnih smernica važi kao i uvek: potražite formulu širokog spektra sa najmanje SPF 30. Takođe je bolje da se držite balzama ili karmina koji imaju mat završnu obradu, jer sve što je sjajno može na kraju privući sunčeve zrake.
  • Ne zaboravite da redovno nanosite proizvod sa zaštitnim fakotorom na usne! Zapamtite da je kao i kod svih krema za sunčanje, ponovna primena SPF proizvoda za usne apsolutno neophodna, možda čak i više nego ikad. Stalno jedemo, pijemo i brišemo usta — sve stvari koje mogu da uklone kremu za sunčanje. Potrudite se da ponovo primenite svaka dva sata, ili nakon jela ili pića.

Takođe je vredno napomenuti da postoji mogućnost raka kože na usnama. Zaista je važno dati prioritet godišnjim kontrolama kože i sprečiti opekotine na usnama, jer su usne sklone prekarcinomima i karcinomu skvamoznih ćelija kože. Ove bolesti uglavnom pojavljuju na donjoj usni. Karcinom kože na usnama ima veći rizik da postane invazivan nego u drugim delovima tela. Rak kože usana može da se pokaže kao ljuštenje ili u obliku crvenila usnana koje zatim postanu bele, krvare, bole, ili se pojavljuje ranica ili kvržica. Ako primetite bilo šta novo ili promenu na vašim usnama, odmah se obratite lekaru.

Članak se nastavlja posle reklama

Lepota i zdravljeTatiana Andrianova/iStock/Getty Images Plus via Getty Images