Koja sredstva protiv komaraca zaista deluju?

by | jul 4, 2023
sredstvo protiv komaraca

Efikasno sredstvo protiv komaraca – želite li da  znate koje je?

Hemija svakog tela je malo drugačija, a neki ljudi su prosto mamac za komarce. I to nema veze sa vašom krvnom grupom, ishranom, navikama…

Medicyst®

Komarci mogu da osete vaše prisustvo izdaleka. Kada izdišete, emitujete oblak ugljen-dioksida koji nosi povetarac, a CO2 takođe curi iz vaše kože, kroz pore. Komarce privlače ugljen-dioksid, kao i toplota i vlaga koju ispuštate. Oni prate trag, leteći cik-cak, sve dok ne pronađu izvor. Pored toga, privlače ih i određene hemikalije u vašem znoju.

Šta kaže nauka: koje sredstvo protiv komaraca je najefikasnije?

Da ne biste postali pokretni obrok za komarce, neophodni su vam dobri repelenti, odnosno – kvalitetno sredstvo protiv komaraca. Ali, uz toliko varijanti na tržištu, kako zaista znati šta deluje?

Naučna istraživanja su pokazala da je od hemijskih sastojaka, u borbi protiv komaraca najefikasniji DEET ili pikaridin.

DEET i pikardin su najefikasniji repelenti protiv komaraca

Jedno od najefikasnijih sredstava protiv komaraca ujedno je i jedno od najstarijih. DEET je prvi put razvijen za upotrebu od strane američke vojske 1946. godine, a postao je dostupan javnosti 1957. Mnogi drugi proizvodi su se od tada pojavili na tržištu, ali se malo njih može uporediti sa DEET-om. U stvari, to je jedan od dva sastojka u repelentu protiv komaraca za koje je naučno dokazano da imaju visoku delotvornost. Drugi je pikaridin.

DEET, prema istraživanjima, pruža najdužu zaštitu i preko 5 sati, ali on ima i neke ozbiljne mane. Recimo, sme da se nanosi samo na odeću, ne na kožu jer može da izazove iritacije. Takođe, veoma česta nuspojava je i iritacija očiju, a svojevremeno je vladala zabrinutost da DEET izaziva negativne posledice na ljudskom nervnom sistemu. Naučne studije su odbacile ovo mišljenje i dokazale da je DEET, sa te strane gledano, bezopasan. Preporučuje se za upotrebu nakon druge godine života, a njegova koncentracija bi trebalo da se kreće između 20 i 30 odsto u proizvodu.

Pikaridin je još jedno sintetično jedinjenje nastalo u osamdesetim godinama. Napravljeno je tako da liči na prirodno jedinjenje piperin, koje se nalazi u grupi biljaka koje se koriste za proizvodnju crnog bibera. Pikaridin se široko koristi kao repelent protiv insekata u Evropi i Australiji. Ako želite da bude efikasan, onda birajte sredstva sa najmanje 20 odsto pikaridina. Naučna istraživanja potvdila su da je pikaridin bezbedan za korišćenje i za decu i za odrasle.

Najefikasnije prirodno sredstvo protiv komaraca

Kada su u pitanju prirodni repelenti, najbolje dejstvo ima limunov ekualiptus – posebna vrsta drveta eukaliptusa koje miriše poput limuna. Ako želite dugotrajnu zaštitu, koja može da potraje i po tri sata, neophodno je da izaberete rastvor koji ima najmanje 32 odsto ulja limunovog eukaliptusa.

Kao dobri repelenti pokazali su se i:

  • lavanda
  • ulje cimeta
  • tamjan

Medicyst®

Liudmila Chernetska/iStock/GettyImagesPlus