Svakodnevne navike koje nas umaraju i ubijaju energiju
Za mnoge je premor koji se javlja već sredinom dana više norma nego iznenađenje. Ovo su svakodnevne navike koje smanjuju energiju.
Ako osoba ne poštuje sopstveni režim spavanja, u roku od nekoliko sati nakon buđenja, može početi da se oseća preopterećeno i lišeno snage. Ali sa istim problemom mogu se suočiti i oni koji se svake noći odmaraju osam sati i poštuju takozvanu „higijenu“ sna. Kako se ispostavilo, ovo možda neće biti dovoljno da ostanete budni i energični ceo dan. Važnu ulogu igraju i naše navike.
Svakodnevne navike koje smanjuju energiju
1. Obilje brzih ugljenih hidrata u ishrani
Hrana je ono što telu daje energiju, pokreće sve vitalne procese. Međutim, nisu sve namirnice jednake u ovom zadatku: dok neke namirnice daju snagu, druge je i te kako oduzimaju.
U ovom slučaju govorimo o brzim ugljenim hidratima, koji trenutno povećavaju nivo šećera u krvi, praktično ne zasićuju i izazivaju umor. Slatkiši, peciva, beli pirinač, krompir i testenine su neke od ovih namirnica.
Umesto toga, u svoju ishranu uključite namirnice sa niskim glikemijskim indeksom, tako će se sporije variti i izbeći skok šećera u krvi. Ove namirnice uključuju smeđi pirinač, integralne žitarice, povrće bogato vlaknima, orašaste plodove, lisnato povrće, sveže voće i masnu ribu.
2. Previše kofeina
Koliko god to čudno zvučalo, ali ovo piće ne garantuje uvek trenutni nalet snage, već čovek može doživeti njegov pad. Činjenica je da velika količina kofeina sprečava proizvodnju adenozina, koji je, zauzvrat, uključen u proces proizvodnje energije.
Da se ne biste suočili sa slomom sredinom dana, pažljivo pratite količinu kofeina koju pijete. Osim toga, stručnjaci savetuju češće da se opredeljuju za pića bez ove supstance.
3. Svakodnevne navike koje smanjuju energiju- Vino svako veče
Mnogi sebi dozvoljavaju čašu ovog pića tokom večere da se opuste i brže utonu u san noću. Istovremeno, dobro poznata činjenica: alkohol značajno smanjuje kvalitet sna, a ujutro se teže budmo.
Ovu naviku možete da se oslobodite postepeno: dozvolite sebi čašu svako drugo veče, a zatim još ređe. Osim toga, stručnjaci savetuju da probate bezalkoholna ili niskoalkoholna pića.
4. Negativno okruženje
Pesimisti mogu da zaraze čoveka svojim crnnim pogledom na svet, izazivajući emocionalnu iscrpljenost, umor i osećaj nezadovoljstva. Prema psiholozima, negativno okruženje utiče na ljude četiri do sedam puta više nego ako kada imate optimističnog prijatelja u blizini.
Ako komunikacija sa osobom donosi samo negativne emocije, trebalo bi da pokušate da minimizirate kontakte s njom. Za mentalno i fizičko zdravlje mnogo je korisnije družiti se sa pozitivnim ljudima koji vas teraju da se osmehnete, nasmejete, a ne da budete tužni i da u svemu vidite loše.
5. Svakodnevne navike koje smanjuju energiju- Nedostatak svežeg vazduha
Većina ljudi svoje radne dane provodi u kancelariji ispred monitora, ne izlazeći napolje tokom celog radnog dana. Međutim, za održavanje potrebnog nivoa energije, sunčeva svetlost je jednostavno neophodna: blagotvorno utiče na bioritmove i funkcionisanje štitne žlezde, potiskuje lučenje hormona spavanja melatonina. Osim toga, sunce pomaže organizmu da proizvodi vitamin D, a njegov nedostatak se često manifestuje u vidu pospanosti i lošeg raspoloženja.
Zato je potrebno svaki dan što više vremena provoditi napolju: prošetajte u vreme ručka i pre spavanja ili bar izađite iz autobusa stanicu ranije.