Kako da ublažite letnji ojed između butina?
Većina žena je svesna onog neprijatnog peckavog osečaja koji leti donosi trenje bedara. Kako da sprečite letnji ojed između butina?
Ne, ovaj problem nemaju samo ekstremno krupne žene. Dovoljno je da su vam od vežbanja ojačali mišići ili da ste u proteklom periodu nabacile kilogram – dva i problem je već tu.
Zašto se javlja ojed između butina?
Ojed između bedara je posledica jakog trenja gornjeg dela butina. Uzroci su različiti: prekomerna težina, jaki mišići kao posledica vežbanja, intenzivna fizička aktivnost kod sportista…
Trenje između butina ćete prepoznati po prepoznatljivoj neprijatnosti i peckanju. Ako utvrdite da vam se butine taru, trebalo bi da pokušate da zaštitite kožu od ojeda. Ovo je izuzetno važno u letnjem periodu, kada znoj stvara vlažnu sredinu još pogodiju da se razviju oštećenja kože, ojedi i ranice.
Šta je kontaktni dermatitis i u kakvoj je vezi sa ojedom između butina?
Kada vam trljanje bedara izazove jak ojed on može da preraste u kontaktni dermatitis. On se opisuje kao crvenilo kože praćeno iritacijom, svrabom i sitnim bubuljicama. Obično ga izazivaju alergeni, agresivne supstance ili u ovom slučaju – trenje. Ako sumnjate da vam se razvio kontakti dermatitis, javite se svom lekaru.
Uz stalnu iritaciju pojavljuju se:
edem;
crvenilo;
bol;
ponekad ranice ili ogrebotine.
Važno je da ovakva oštećenja sanirate na vreme, jer vaša koža više nema svoju zaštitu i podložna je infekciji. A nakon oporavka od infekcije mogu ostati tamne mrlje – post-inflamatorna hiperpigmentacija.
Kako izbeći ojed između butina po letnjim vrućinama?
Ako vam trenje bedara stvara ojed, kao prvu pomoć možete koristiti kozmetiku, pudere ili poseban donji veš.
Napuderišite butine
Bebi puder upija višak vlage i smanjuje trenje , a samim tim štiti od iritacije. Zato pokušajte da nanesete bebi puder ili talk na unutrašnju stranu butina. Ipak, ova metoda ima nedostatke: puder se brzo troši, a ostavlja i tragove na odeći.
Namažite butine vazelinom
Drugi način za smanjenje trenja je upotreba kozmetičkog vazelina. Ne prodire u kožu, već stvara tanak film koji štiti površinu butina. Vazelin ostaje na koži duže od pudera, ali ipak ne ceo dan. Pored toga, može napraviti masne fleke na odeći.
Koristite antiperspirant
Smanjiće znojenje i održati područje suvim nekoliko sati. Pogodno je rešenje i za muškarce i za žene. Posebno je zgodno koristiti antiperspirante u stiku. Ali, čuvajte se ako je područje upaljeno ili ako je koža oštećena. Tada će vas antiperspirant štipati.
Koristite formulacije za bicikliste
Ogrebotine su ozbiljan problem za trkače, bicikliste, triatlonce i druge sportiste. Mnogo vremena provode na vrućini i kreću se velikom brzinom, tako da je trenje kože o kožu za njih redovna pojava. Zbog toga su za bicikliste razvijene posebne formulacije koje su pogodne ako imate ojed između butina. Brzo se upijaju, ne prljaju odeću i stvaraju suv, nevidljiv sloj otporan na vlagu na koži koji traje ceo dan.
Nosite posebno donje rublje
Za sport su pogodni kompresioni šorc i helanke. Pored poboljšanja atletskih performansi i sprečavanja mikrotraume, oni će pomoći i kod ogrebotina. Pantalone su se nekada nosile ispod svakodnevnih suknji. Sada neke prodavnice nude moderne modele koji pružaju zaštitu ode trenja među bedrima.
Bandalete
Najneupadljivija opcija su bandaleti. To su dve široke trake tkanine koje se lepe na butine i sprečavaju trenje i ojede. Možete ih pronaći u prodavnicama donjeg veša, ili možete napraviti svoje tako što ćete odrezati vrh čarapa.