6 grešaka koje uništavaju brak

by | jul 12, 2023
6 grešaka koje uništavaju brak

Da biste sačuvali vezu, morate biti u stanju da priznate greške i ispravite ih na vreme. Kako to učiniti? Najpre postanite svesni gde grešite: 6 najčešćih grešaka koje uništavaju brak

Zašto smo skloni da pravimo greške u braku? Jer nismo svi savršeni. U principu, ne postoje idealni ljudi: svako ima svoje iskustvo i nije uvek pozitivno, pa nam je ponekad teško da održimo kvalitetne odnose.

Umorni smo, ljuti, frustrirani. I, naravno, voleli bismo da naš partner primeti i najmanje promene u našem raspoloženju i uloži napore da nam bude bolje. Ali život je tako uređen da se i partner vraća sa posla umoran, možda i uznemiren, sa željom da se i on čuje i da bude shvaćen. Koje su uobičajene greške koje pravimo u vezama i kako ih popraviti?

6 najčešćih grešaka koje uništavaju brak

Malo razgovarate

Nedostatak komunikacije dovodi do nesporazuma, nerešenih sukoba i gomilanja ogorčenosti, što negativno utiče na kvalitet odnosa. Retko govorimo iskreno i otvoreno, a dobra komunikacija je ključni faktor u zdravoj vezi. Da biste izbegli greške, važno je da govorite istinu, izrazite svoja osećanja i misli, a da istovremeno budete spremni da saslušate partnera.

Ne verujemo svom partneru

Poverenje je osnova zdrave veze. Ako jedan partner ne veruje drugom, to postaje osnova za sukobe, jer nesporazumi, ljubomora i sumnje ponekad nastaju iz vedra neba. Istovremeno, poverenje je zajednički rad. I on treba da uči, ali s druge strane, poverenje se mora zaslužiti.

Članak se nastavlja posle reklama

Zaboravljate na poštovanje

Poštovanje u porodici se manifestuje na različite načine. Možda mislimo da poštujemo partnera, a u stvari ga stalno kritikujemo, ne uzimamo u obzir njegovo mišljenje itd. Naravno, poštovanje mora biti obostrano, inače neće biti moguće izgraditi zdrave odnose.

Ne podržavate jedni drugo

Još jedan važan aspekt svake veze je podrška na životnom putu. Ako je nema ili je ima vrlo malo, druga osoba počinje da oseća nezadovoljstvo, razočaranje, pa čak i usamljenost. Podrška se mora pokazati ne samo kada se pojave poteškoće, već i u stvarima kao što su hobiji, interesi, razvoj.

Ne možete da pregovarate

Sposobnost pregovaranja, je dragocen kvalitet za porodične odnose. Ako jedan partner nije spreman na ustupke, to ne samo da izaziva konfliktne situacije u paru, već stvara osećaj da jedan partner uvek pobeđuje, a drugi gubi. Što nije sasvim tačno. Potraga za kompromisom u kome će svima biti udobno je prava umetnost. Bez toga je teško izgraditi dugoročne i harmonične odnose.

Članak se nastavlja posle reklama

Ne poštujete lične granice

Važno je da ih razumete i razgovarate o njima sa partnerom – ne prećutkujte šta je uvredljivo, šta vam se ne sviđa itd. Ovo će vam pomoći da izbegnete mnoge probleme. Istovremeno, ne zaboravite da partner ima i lične granice, ne morate ih kršiti.

Stvaranje harmonične veze zahteva napor sa obe strane. U redu je praviti greške, jer svi ponekad grešimo. Svaka greška je životno iskustvo koje treba da budete u stanju da analizirate i prihvatite. Prepoznavanje grešaka i sposobnost da iz njih učimo je korisna veština koja nam pomaže da postanemo bolji i shvatimo da je neke radnje i radnje bolje izbegavati da bismo sačuvali odnose, a nešto, naprotiv, treba raditi češće. Na primer, više verujte sebi i partneru, budite iskreniji, iskreniji, poštujte jedni druge, podržavajte jedni druge i budite spremni na kompromise.

Članak se nastavlja posle reklama

fizkes/istock/gettyimagesplus