U skladu sa godinama: Kako treba da izgleda nega kože u 20, 30, 40-im?
Naša koža se menja kako starimo, pa bi tim promenama trebalo da prilagodimo i negu. Kakva je nega kože u skladu sa godinama ako ste u dvadesetim, tridesetim ili četrdesetim? Otkrijmo!
Učiniti negu kože efikasnom i individualnom nije teško: glavna stvar je da sebi postavite konkretne ciljeve i izaberete strategiju koja odgovara uzrastu. Uz pomoć stručnjaka, sastavili smo grubi akcioni plan nege kože za svaku fazu života: dvadesete, tridesete, četrdesete.
Mladoj devojci nije potrebna krema za zatezanje kože, a starijoj dami nije potrebna lagana hidratacija. Uspeh u borbi za mladalačku kožu stiže onima koji deluju u skladu sa svojim biološkim satom, bez trčanja unapred, ali i bez zaostajanja.
Nega kože u skladu sa godinama: dvadesetim, tridesetim i četrdesetim
Tehnike podmlađivanja se stalno ažuriraju tako da su vam stalno dostupni novi i usavršeni proizvodi. Ipak, jako je važno da izaberete pravu stvar.
Nega kože u dvadesetim godinama
Kada počinjemo da starimo? U kozmetologiji je opšte prihvaćeno da nam se ova nevolja dešava već u dobi od 21 godine. I iako su spoljne manifestacije praktično neprimetne, avaj, mehanizam starenja je do ovog trenutka već pokrenut. To se dešava pre svega zbog negativnih spoljašnjih faktora, ali i naših loših navika. Solarna aktivnost, zagađenje vazduha, loša ishrana, mimika lica, pušenje, nepravilna nega kože – sve to povećava rizik od staračkih pega i finih bora, doprinosi zadebljanju epidermisa i dovodi do prevremenog starenja.
Kako da negujete kožu u dvadesetim?
Prvo morate tačno odrediti tip kože. Zatim, na osnovu ovoga, izaberite proizvode za čišćenje, hidrataciju i zaštitu kože. Ako je koža suva, onda birajte kozmtička ulja ili mleka. Što se tiče kreme, s vremena na vreme ćete morati da smenjujete hidratantne kreme sa onima koje hrane kožu. Ako se još uvek borite sa aknama ili imate masnu kožu, važno je da izbegavate losione koji sadrže alkohol (oni samo isušuju kožu bez uticaja na situaciju u celini) i date prednost proizvodima sa salicilnom ili mlečnom kiselinom, kao i triklosanom, koji ima snažan antibakterijski efekat. U ovom slučaju, kreme treba da budu na bazi vode i bez masti i ulja. I potražite proizvode za matiranje sa sastojcima poput silicijum dioksida, glutaminske kiselina, koji regulišu proizvodnju sebuma tokom celog dana. Jedine obavezne procedure u salonu su redovno čišćenje lica i profesionalni tretman akni, ako je potrebno.
Nega kože u tridesetim godinama
Komplikovano je. S jedne strane, spoljni znaci starenja su praktično nevidljivi, sa druge strane usporavaju se procesi obnavljanja i restauracije tkiva, a smanjuje se proizvodnja sopstvene hijaluronske kiseline, kolagena i elastina. To znači da koža postepeno gubi tonus, postaje sklona isušivanju, pojavljuju se prve ekspresivne bore na licu, a umor je primetan uveče.
Kod većine mladih žena u ranim tridesetim, koje imaju 30–35 godina, starosne promene su neznatno vidljive i najčešće se manifestuju pojavom površnih finih bora ispod očiju, a mogući su i znaci dehidracije kože. Kao preventiva se preporučuje mezoterapiju ili biorevitalizacija. Obe ove procedure obnavljaju ravnotežu vode. Hijaluronska kiselina, koja je uključena u većinu preparata za mezoterapiju, i revitalizacija zadržavaju vodu u tkivima, stvarajući povoljno okruženje za metaboličke procese. Pored toga, hijaluronska kiselina je stimulator fibroblasta, koji su odgovorni za obnavljanje kože. Pacijentima sa aktivnim izrazima lica, kada se pojave prve bore, preporučujemo injekcije botulinum toksina kako bi se blokirali mišići i sprečilo pogoršanje situacije.
Od 35. do 40. godine situacija se donekle menja – a starost se u većoj meri vidi na licu. Koža postaje „troma“, formiraju se nabori, raste mreža bora na licu, a do kraja dana pojavljuje se „umorno lice“. A ovde mezoterapija više definitivno nije dovoljna. Da biste stimulisali kolagen, možete uraditi radiotalasni lifting lica.
Pored gore navedenih problema, nakon trideset godina lice počinje da gubi svoj columen, a to dovodi do promene konture i produbljivanja nazolabijalnih nabora. Sada dermatolozi preporučuju injekcije filera.
Kako negovati kožu u tridesetim godinama?
Uz redovnu hidrataciju, obavezno treba dodati kreme i serume, čija je akcija usmerena na jačanje i obnavljanje kožne barijere. Najskuplji proizvod u kozmetičkoj torbici je „propisana” krema za oči, jer upravo to područje prvo pokazuje starost. Preporučljivo je da sastav proizvoda za očne kapke uključuje kofein – dobro se nosi sa otokom i podočnjacima. Pilinzi na bazi glikolne kiseline mogu da ožive ton i vrate licu sjaj. I, naravno, ni na minut ne zaboravljamo kreme sa SPF-om.
Nega kože u četrdesetim godinama
Iako smo još mlade u duši, naša koža, nažalost, ne izgleda baš onako kako bismo želele. Hidratantne maske i mezoterapija, koje su činile osnovu nege lica sa 30 godina, očigledno više nisu dovoljne. Koža u četrdesetim postaje sve zahtevnija: povećana poroznost, proširenje kapilara i ozbiljniji poremećaji pigmentacije nastaju upravo u četrdesetim. Ali to su i dalje „manje nevolje“ u poređenju sa gubitkom masnog tkiva u predelu jagodica i obraza, zbog čega se menja cela kontura lica.
Za one koji su prešli četrdesetogodišnju granicu, savetuje se da obrate pažnju na proizvode i postupke koji imaju za cilj proizvodnju kolagena, borbu protiv hiperpigmentacije, zaglađivanje bora i podizanje tkiva. Jedan od popularnih načina za zatezanje određenog područja lica je postavljanje upijajućih niti. Postupak je minimalno invazivan, omogućava vam da prilagodite rezultat u zavisnosti od situacije i daje prilično stabilan efekat podizanja. Posle četrdeset godina dobro je uraditi i srednje pilinge, koji podstiču obnavljanje kože, zaglađuju je i smanjuju vidljivost staračkih pega (ako ih ima, naravno). Za one koji su zabrinuti zbog izraženih bora i gubitka volumena, kozmetolozi preporuču injekcije filera u predelu nazolabijalnih bora i jagodica.
Kako negovati kožu u četrdesetim godinama?
Režim kućne nege lica se ne menja u skladu sa promenama na licu. Možete bezbedno uključiti kreme sa biljnim matičnim ćelijama – fitoestrogenima, koji zamenjuju hormone za kožne receptore. Pored toga, spisak aktivnih sastojaka u vašim serumima i kremama treba da sadrži antioksidante: vitamine E i C, koenzim K10, resveratrol, alfa-lipoičnu kiselinu – oni će se boriti protiv slobodnih radikala.