Pucaju vam kolena? Evo šta to govori o vašem zdravlju

by | februar 13, 2024
zašto pucaju kolena

Da li vam kolena pucaju često i jako? Ili neki drugi zglob? Evo šta to znači i šta bi trebalo da radite

Mnogi ljudi se suočavaju sa ovim: zglobovi im jednostavno pucaju. Kolena, skočni zglobovi, zglobovi ruke… Neke to zabrinjava, drugi su naviknuti. Ali, šta kada pucanje kolena traje dugo, ako je glasno toliko da drugi čuju i ako vam se događa često? Da li zaista treba da budete opušteni ili je vreme za lekara?

Medifem® gel

Zašto kolena pucaju?

U telu se ništa ne događa samo od sebe. A ako nešto škripi, škripi, škljoca, boli – onda je to simptom, samo je pitanje kakvog stanja.

Telo je jedinstvena celina. Na primer, problem ravnih stopala ne može se posmatrati samo u smislu stopala. Naše telo je ujedinjeno mišićnim lancima, ligamentima i fascijama koje obezbeđuju zglobove. Dakle, oni su deo celog organizma – složenog mehaničkog sistema. Ako su vam tabani ravni, to će uticati na položaj kukova, kičme, celu vašu posturu. Isto je i kada pucaju kolena.

Kada i zašto nastaju problemi sa zglobovima?

Zglobne površine kostiju uklapaju se jedna sa drugima sa najvećom preciznošću – bukvalno do stotih delova milimetra. Telo nam je napravljeno tako da zglobovi klize glatko i lako. I bez zvuka! Međutim, događa se da ljudima svih uzrasta, pa čak i beba, pucaju zglobovi. Pa, zašto?

Kod dece se pucanje zglobova obično javlja zbog hipotoničnosti mišića. Sam zglob je zdrav, ali zbog slabosti mišića koji ga okružuju, u određenom stadijumu kretanja zglobne površine se „lepe“ i dolazi do klika. U detinjstvu, zglobovi mogu škripati zbog stečenih povreda, skolioze, što negativno utiče na telo u celini.

Kod odraslih, postojećim poremećajima se dodaju strukturne promene u hrskavici i ligamentima koji okružuju zglob. Često se u njima javljaju depoziti soli, koji ometaju normalno kretanje zglobova. Kao rezultat, kolena počinju da pucaju.

Stečene povrede mogu izazvati pucanje u zglobovima, što otežava njihovo funkcionisanje. Uz njih, postoji još čitav niz otežavajućih faktora koji mogu indirektno uticati na funkcionisanje zgloba. I kod odraslih i kod dece krckanje u zglobovima u većini slučajeva ukazuje na probleme sa endokrinim sistemom, nedostatak vitamina D, mikroelemenata. Takvi metabolički poremećaji dovode do slabljenja ligamentnog aparata, zbog čega zglobovi nisu dovoljno čvrsto fiksirani, a pojavljuje se karakteristično škripanje.

Problemi sa jetrom mogu uzrokovati smanjenje proizvodnje zglobne tečnosti. U ovom slučaju dolazi do efekta „starih šarki“, koje niko dugo nije podmazivao. Profesionalno preopterećenje je još jedan uobičajeni otežavajući faktor.

Da li kolena samo pucaju ili se javlja i bol?

Često je škripanje kolenskih zglobova samo „zvučni efekat“ koji prati bol u ovoj oblasti. Šta može izazvati bol u kolenu? Prvo, direktne povrede, kao što su kidanje ligamenata, kidanje meniskusa, sistemske bolesti poput gihta i osteoporoze. Kod male dece bol u natkolenici i kolenima je posledica skolioze i endokrinih poremećaja.

Bol i pucanje u kolenima mogu pratiti poremećaje kao što su ravna stopala i skolioza,  ili su, pak, posledica porođajne traume. U ovom slučaju, opterećenje od kičme se spušta na stopala – potkolenice, kukovi i kolena rade pod povećanim opterećenjem, što na kraju izaziva škripanje i bol.

Medifem® gel

Šta da radite ako vam pucaju zglobovi?

Obratite se lekaru, pre svega ortopedu. Često su uzroci krckanja povezani sa nekom povredom mehanike zgloba. Samo specijalista može identifikovati i otkloniti ove probleme.

Možda ćete morati i kod endokrinologa, ako vaše telo pati od nedostatka vitamina D, nedostatka mikroelemenata ili endokrinih poremećaja i potrebno je da preispitate ishranu.

Ne zaboravite na umerenu fizičku aktivnost. 10.000 koraka svaki dan je veoma zdrava aktivnost. Vežbe istezanja, lagane vežbe – radite ih redovno.

Plivajte. Ovo je jedna od najboljih vrsta vežbi za bilo kakve poremećaje mišićno-skeletnog sistema. Bezbedan je jer stavlja minimalan stres na zglobove. A sa skoliozom, plivanje je jednostavno neophodno, jer je to simetrično opterećenje na obe strane tela.

Pazite na ishranu. Ova tačka je posebno relevantna za odrasle. Jedite crveno meso i životinjske masti.

fizkes/istock/gettyimagesplus