Kako da vam ljiljani lepo cvetaju
Ljiljani se gaje u baštama od davnina i jedan su od najlepših cevtova sa predivnom simbolikom. Kako da vam ljiljani lepo cvetaju?
Ljiljani su jedna od najpopularnijih baštenskih biljaka. A ako želite da krase i vaše dvorište, pridržavajte se jednostavnih pravila za sadnju i negu – i rezultati sigurno neće odustati.
Kako da vam ljiljani lepo cvetaju: Saveti za izbor lokacije i negu
View this post on Instagram
Ljiljan izgleda dobro u grupama s nižim cvetovima. Sadite lukoviceu malim grupama od 3 do 9 komada iste vrste. Ljiljani se odlično kombinuju sa ukrasnim travama i zelenim živim ogradama – glavna stvar je da imaju dovoljno sunčeve svetlosti. Oni će obezbediti neophodnu hladovinu korenu ljiljana i zaštititi njegove stabljike od vrelog sunca.
Ljiljani najbolje izgledaju u kombinaciji sa biljkama s malim cvetovima u kontrastnim bojama. Bolje je izabrati biljke sa plitkim korenom, tako da prilikom presađivanja ne oštetite lukovice i nadzemni deo ljiljana.
Zaštitite koren
Idealni uslovi za rast ljiljana su kada su cvetovi na jakom suncu, a donji deo stabljike sa listovima zasenčen. Zbog toga je zajedno sa ljiljanom preporučljivo posaditi nisko cveće koje će istaći njegovu lepotu i obezbediti blago senčenje listova.
Ljiljani vole svetlost i toplinu, pa je za njih pogodno dobro osvetljeno mesto na otvorenom prostoru. Biljka ne voli propuh, senovitu stranu i visoku vlažnost tla sa podzemnim vodama. Zbog toga je bolje izabrati mesto na sunčanoj strani, na uzvišenju, tako da višak vlage ne uništi lukovice. U blizini ne bi trebalo biti visokog cveća, žbunja ili drveća, jer će iscrpeti tlo.
Različite sorte ljiljana cvetaju u svoje vreme, i to se takođe mora uzeti u obzir prilikom sadnje. Bolje ih je posaditi tako da se rane i kasne sorte ravnomerno raspoređuju. Tada neće biti prazninu u leji.
Kako čuvati lukovice pre sadnje
Ako je vlažnost niska, lukovice se mogu osušiti, a ako je previsoka, mogu se razviti plesni ili će započeti klijanje. Temperatura treba da bude iznad nule i konstantno niska. Lukovice ljiljana najbolje je čuvati u plastičnoj vrećici sa otvorima za ventilaciju, napunjenoj navlaženim tresetom, u donjoj fioci frižidera ili u podrumu.
Nakon kupovine lukovica, redovno ih proveravajte kako biste bili sigurni da nisu počele da klijaju Ako su se pojavile klice, posadite lukovice u saksiju i držite ih na prozorskoj dasci do presađivanja. Ako vremenski uslovi dozvoljavaju sadnju u tlu, onda se zakopavaju na određenoj lokaciji u nagnutom položaju tako da klice ne budu oštećene. Ako izdanci dostignu 10 cm ili više, preporučljivo je da ih posadite u tresetne saksije, pa da ih zajedno sa saksijom zakopate u zemlju.
Kako pripremiti tlo za sadnju
Priprema počinje mešanjem odgovarajuće podloge. Tlo treba da bude prilično rastresito, umereno vlažno i blago alkalno. Pre sadnje, pomešajte treset i kompost u količini od 5 kg zemljane mešavine po 1 kvadratnom metru. Ako je tlo previše kiselo, dodajte drveni pepeo. Da bi tlo bilo rastresito, dodajte malo sitnog šljunka za drenažu. Takođe se mešaju iglice četinara s finim peskom. Fosfor i kalijum su pogodna đubriva.
Kako se neguju ljiljani
Za rast je neophodno pravilno zalivanje. Ljiljan ne voli da pliva u vodi, ali takođe ne toleriše sušu. Zbog toga ga treba zalivati kada se tlo osuši. Vodu ne treba prskati odzgo, preko cveta i listova, već isključivo oko korena. U sunčanim danima zalivanje je najbolje vršiti u večernjim satima, kada nema jakog sunca koje može da opeče biljku.
U proleće, đubriti amonijum nitratom. Istovremeno, potrebno je obilno zalivanje dok je biljka u fazi aktivnog rasta. Sa početkom cvetanja, zalivanje se malo smanjuje. U preventivne svrhe, listovi se tretiraju rastvorom bakra. Kada biljka uvene, ne orezuje se sve dok zelene stabljike same ne uvenu. Posle cvetanja semene mahune se odsecaju, a grane se ostavljaju do jeseni. Na kraju sezone đubrite drvenim pepelom, koji će ojačati imunitet biljke.
Sa početkom jeseni, požutele stabljike se odsecaju na visini do 15 cm od zemlje. Hranite kalijumom ili fosforom kako biste pomogli biljci da bolje prezimi. Ako lukovice nisu iskopane, obezbeđeno im je toplo sklonište za zimu od trulog lišća i komposta. Sledeće godine, takvo sklonište će obezbediti pravilno malčiranje tla.