VEŠTAČKA OPLODNJA bez mame i tate

by| decembar 28, 2009

Američki naučnici kreirali su ljudsku spermu i jajne ćelije iz embrionalnih matičnih ćelija. Ovo otkriće bi moglo da pomogne u lečenju neplodnosti, ali preti da potpuno promeni koncept roditeljstva.

 

Dete iz epruvete

Lečenje neplodnosti
Koristeći embrione donirane nakon veštačke oplodnje, naučnici sa Stanforda otkrili su „genetski recept“ koji vodi do stvaranja reproduktivnih ćelija. Oni su pronašli koktel proteina i vitamina koji matične ćelije embriona pretvara u ljudske reproduktivne ćelije. Spermatozoidi iz epruvete imali su glave i kratke repove, dok su jajne ćelije bile na nižem stepenu zrelosti, iako znatno savršenije od svih koje su naučnici do sada stvorili u laboratorijskim uslovima.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Najveće nade se polažu u lečenje neplodnosti, pošto su genetske greške na spermatozoidima i jajnim ćelijama njen glavni uzrok, a naučnici nisu bili u stanju da detaljno prouče procese njihovog formiranja, jer se ključne faze odvijaju u materici. Ipak, istraživanja su još u početnoj fazi i trebaće bar još pet godina da se utvrdi njihova sigurnost i otklone potencijalne etičke prepreke.

– Naš cilj je da razumemo kako se stvaraju sperma i jajne ćelije jer ne znamo skoro ništa o ljudskom reproduktivnom razvoju. Nadamo se da će to jednog dana pomoći u lečenju neplodnosti koja u proseku pogađa od 10 do 15 odsto parova – izjavila je dr Rene Reiho Pera s Univerziteta Stanford, koja je vodila petogodišnje istraživanje.

Članak se nastavlja posle reklama

Ova profesorka ginekologije i akušerstva otkrila je tri gena koje neplodni muškarci ili nemaju ili su sa greškom.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Vestacka oplodnja

 

Prva uverljiva studija
Studija američkih naučnika nudi dosad najuverljiviji dokaz da se iz embrionalnih matičnih ćelija u laboratoriji mogu stvoriti reproduktivne ćelije. Sličnim podvigom pohvalili su se letos istraživači sa univerziteta u Njukaslu, ali njihova studija je ocenjena kao manjkava i brzo je povučena. Nezavisni stručnjaci koji su kritikovali rad Engleza kažu da je studija sa Stanforda, objavljena u časopisu „Nejčer“ bolja i ubedljivija.

Naučnici sa Stanforda nadaju se da će uspeti da izvrše sličan eksperiment i sa ćelijama kože, koje bi „vratili“ na nivo embrionalnih matičnih ćelija. U dalekoj budućnosti to bi značilo da bi se iz kože muškarca mogla dobiti jajna ćelija, odnosno da bi homoseksualni parovi mogli da imaju svoje biološko dete, mada mnogi naučnici sumnjaju da je moguće dobiti spermu iz ćelija kojima nedostaje hromozom ipsilon.

 

Članak se nastavlja posle reklama

(Blic)

Tagovi: