10 trikova da bazen u dvorištu bude čist celog leta
Održavanje nadzemnog bazena obično je manje komplikovano i zahtevno, ali ipak – vaš bazen u dvorištu zahteva pažnju ako želite da voda bude čista celog leta
Redovna briga o bazenu će sprečiti rast algi, hemijsku neravnotežu, zamućenu vodu i druge probleme. Saveti u nastavku će vam pomoći da nastavite sa održavanjem nadzemnog bazena i obezbedite da svaki zadatak obavljate ispravno.
Saveti za održavanje nadzemnih bazena:
Ne odlažite brigu o bazenu
Možda vam se čini da sa održavanjem bazena ne morate početi baš odmah, ali to nije tako. Imaćete problema sa vodom, problema sa oblogom bazena ili algama. Da biste bili sigurni da se pravilno brinete o bazenu, pratite nedeljnu i mesečnu kontrolnu listu za održavanje bazena.
Evo šta sve treba da se uradi:
Proverite nivo vode.
Čistite filtere.
Proverite rad pumpe.
Čistite površinu vode
Pravilno dozirajte algicid, hlor i kontrolu kamenca.
Očistite okolinu bazena.
Proverite da li je oprema bazena oštećena.
Pažljivo pogledajte poklopac bazena da biste videli bilo kakvo habanje.
Test i balans hemikalija
Testiranje i balansiranje hemikalija u bazenu je prva linija odbrane za održavanje čistoće bazena. Redovno testiranje će vas takođe upozoriti na sve potencijalne nedostatke koje bazen ima pre nego što postanu primetni. Najmanje jednom nedeljno morate:
Testirati nivo pH da biste bili sigurni da je između 7,4 i 7,6.
Testirati nivo hlora, koji treba da bude između 2,0 i 4,0 ppm.
Testirati ukupnu alkalnost da biste bili sigurni da je između 80 i 120 ppm.
Testirati nivo kalcijuma, koji bi trebalo da bude između 200 i 400 ppm.
Obezbedite cirkulaciju vode
Nadzemni bazeni mogu imati problema sa cirkulacijom vode, što omogućava algama da se brzo razmnožavaju. Ovo je posebno evidentno u mrtvim tačkama bazena, koje obično imaju lošu cirkulaciju, uključujući prostore iza merdevina, oko stepenica, ispod skimera i u svim pukotinama ili naborima obloge.
Zaštitite zid bazena
Zid bazena zahteva negu isto koliko i voda u njemu. Ne dozvoljavajte da gosti sede ili stoje (čak i delimično) na ivicama ili gornjoj šini bazena, jer to može prouzrokovati oštećenje.
Neka pumpa radi svakodnevno
Čak i ako ne planirate da ne koristite bazen dan ili dva, i dalje bi trebalo da koristite pumpu za bazen i filtrirate najamnje 12 sati svakog dana ako ne želite da otežate održavanje nadzemnog bazena. Pumpa za bazen povlači vodu iz bazena pomoću radnog kola u filter da bi očistila vodu od nakupljene prljavštine i ostataka. Pumpa je takođe važna jer održava vodu u pokretu, pa smanjuje rast algi.
Otčepite radno kolo
Svakodnevno pokretanje pumpe (i filtera) dovešće do habanja komponenti. Dakle, ako pumpa počne da pravi buku, nemojte odmah prazniti bazen. Možda je pumpa začepljena. Radno kolo je mali deo vaše pumpe koji izvlači vodu iz bazena i šalje je u filter. Ali ako se začepi lišćem i drugim ostacima, može smanjiti ili čak zaustaviti protok vode.
Da biste odčepili radno kolo pumpe, prvo isključite motor. Zatim ručno isključite napajanje da biste bili sigurni da se pumpa ne može sama uključiti. Nakon toga pronađite lokaciju svog radnog kola uz pomoć priručnika. Izvadite korpu i koristite šrafciger ili komplet za čišćenje radnog kola da uklonite začepljenje.
Ne zanemarujte naprsline
Možda mislite da ne morate da reagujete na svaku promenu na oblozi bazena, naročito ako je iznad linije vode. Nije baš tako. Preporučljivo je da rešite probleme čim ih uočite ili se bazen može pokidati.
Usisivač za bazen
Najbolje je da usisavate svoj bazen najmanje jednom nedeljno, a svakako posle velike oluje. To je zato što vaš filter nije u stanju da ukloni svu prljavštinu i otpatke u vodi, posebno čestice koje padaju na dno bazena. Ručno usisavanje nadzemnog bazena je najbolji način za podizanje svih ostataka, ali može biti izazov.
Koristite solarni pokrivač
Dodavanje solarnog pokrivača olakšava održavanje nadzemnog bazena jer voda ostaje topla i manje je insekata i otpada. Solarni pokrivač smanjuje isparavanje vode kako bi se održao stabilan nivo hemikalija; i produžava sezonu kupanja održavajući vodu toplijom.
Šokirajte bazen
Ako oklevate da koristite šok u bazenu jer koristite druge hemikalije, nemojte. Šokiranje je često neophodno da se vaš bazen oslobodi od tvrdoglavih algi, posebno nakon obilnih padavina. Šok podrazumeva ubacivanje hlora u tečnom stanju ili u prahu i dodaje se u bazen za tretman vode. Možete ga koristiti odvojeno ili istovremeno sa drugim hemikalijama. Obavezno pročitajte etiketu za pravilnu dozu i uputstva.