Trudnice izložene mikrobima štite decu od ALERGIJA
Velik porast alergija već se duže vreme pripisuje izrazitoj tendenciji da decu teramo da budu previše čista.
Nemački naučnici sa Fakulteta u Marburgu objavili su studiju u „Journal of Experimental Medicine“ u kojoj istražuju kako razviti mehanizme koji bi jednog dana mogli da spreče razvoj alergija.
Pokazalo se, naime, da trudnice koje se izlažu mikrobima mogu da spreče da se kod njihovog deteta razviju alergije u kasnijoj životnoj dobi. Velik porast alergija u poslednjih nekoliko decenija već se neko vreme pripisuje izrazitoj tendenciji da svoju decu teramo da budu previše čista, zbog čega ne razviju dovoljno dobar imunitet.
Mnoga istraživanja pokazuju da su deca odrasla na farmi, dakle uz puno bakterija i mikroba, puno otpornija na razne vrste alergija. Ipak, nije to jedini razlog – pokazalo se da to nema veze samo sa njihovom izloženosti mikrobima.
Stručnjaci su tako u novoj studiji sproveli eksperiment na trudnim miševima kod kojih je izloženost bakterijama izazvala upalnu reakciju majki i proizvodnju imunoloških molekula nazvanih citokini zbog kojih su njihovi potomci bili otporni na alergije.
Majčini receptori pod imenom TLR („Toll-like“ receptors – receptori poput carine) koji su osetljivi na mikrobe bili su ključni za zaštitu. Ipak, još se ne zna kako se TLR signali prenose na otpornost deteta. Ostaje da se vidi i da li se takva zaštita odnosi i na širi spektar alergena, uključujući i one koji se nalaze u hrani.