Posle razvoda deca se udaljavaju od OČEVA
Tipično udaljavanje adolescenata od roditelja posle razvoda i ogorčenje koje osećaju usmereno je na oca ali ne i na majku, tvrde naučnici.
– Tinejdžeri iz razvedenih brakova se sve više udaljavaju od roditelja i druže sa vršnjacima čiji su roditelji, takođe, razvedeni. Uz to, ovo udaljavanje najčešće za rezultat ima dalje slabljenje bliskosti između oca i dece – kaže dr Alan But.
Ovaj ugledni profesor sociologije, demografije i humanog razvoja na državnom Univerzitetu Pensilvanije je i koautor studije objavljene ovih dana u stručnom časopisu „Žurnal braka i porodice“.
Majka je glavni faktor
Iako istraživanje pokazuje da je u protekloj deceniji malo poboljšano učešće očeva u vaspitavanju i odgoju dece, majke su i dalje ključni faktor, dok očevi spadaju u „nedovoljno uključene roditelje“.
Razvod roditelja predstavlja neslućeni faktor u slabljenju bliskosti između oca i dece, čemu treba dodati brojne prepreke koje je stvorilo fizičko odvajanje oca od dece.
Očevi, koji su i pre razvoda bili manje od majke uključeni u vaspitanje dece, trebalo bi da „investiraju“ više emocija i briga u odnose sa decom i nastoje da bar održe bliskost iz vremena pre razvoda – što većina očeva ne čini, naglašava se u studiji.
– Zbog toga, očevi su u nepovoljnoj situaciji da naglo počnu da traže bliskost, a razvod celu situaciju čini još težom i postavlja nove izazove u obnavljanju bliskosti – ocenjuju istraživači.
Naučni istraživački tim sačinjavali su dečji psiholog Mindi Skot, njena koleginica Valeri King i antropolog Dejvid Džonson, iz Pensilvanije. Oni su istraživali i sistematizovali podatke koje su dobili od srednjoškolaca, učesnika u dugoročnom nacionalnom istraživanju zdravstvenog stanja adolescenata.
Razvod hladi odnos sa detetom
Podaci su obuhvatali petogodišnji period, a učesnici u anonimnoj anketi bili su srednjoškolci. U anketi su upoređivani podaci koje su dala deca iz razvedenih ali i brakova u kojima su roditelji zajedno i to na kraju petogodišnjeg perioda.
Analiza odgovora pokazala je da je pre razvoda, 71 odsto mladih bilo vrlo blisko s majkama, dok ih je 57 odsto izjavilo da su bili „izuzetno bliski“ s očevima. Udaljavanje tinejdžera od očeva bilo je mnogo bolnije i grublje među mladima čiji su roditelji razvedeni (56 odsto) nego među mladima iz „brakova koji traju“ (28 odsto).
– Dalja istraživanja bi trebalo da se bave podacima dobijenim neposredno od očeva o njihovom shvatanju i vrednovanju bliskosti otac-dete i njihovom viđenju povoljnih prilika ali i prepreka i uzdržanosti koje su uticale na bliskost sa decom pre i posle razvoda – smatra profesor But.
(FoNet)