Obeležen Svetski dan hemofilije

by | april 18, 2012

Brojne poznate ličnosti učestvovale su na simboličnoj šetnji kojom je u Beogradu obeležen 17. april, Svetski dan hemofilije.

Atletskom stazom FK Partizan prošetali su oboleli od hemofilije i njihova porodica i lekari, zajedno sa prvotimcima FK Partizan, predsednikom Sportskog saveza Srbije Aleksandrom Šoštarom, generalnim sekretarom FK Partizan Darkom Gruborom, Predsednikom KK Partizan Sašom Danilovićem i golmanom vaterpolo reprezentacije Slobodanom Sorom. Podršku su im pružila i ličnosti iz javnog života Marija Kilibarda, Irean Mišović, Irina Radović, Dragana Ćosić, Igor Blažević, dr Filgud i mnogi drugi.

 

Podršku su im pružila i ličnosti iz javnog života Marija Kilibarda, Irean Mišović, Irina Radović, Dragana Ćosić, Igor Blažević, dr Filgud i mnogi drugi.

Članak se nastavlja posle reklama

Oko 500 ljudi u Srbiji boluje od hemofilije, a svage godine u proseku se pojavi osam novih pacijenata sa ovim retkim urođenim poremećajem koji dovodi do produženog krvarenja.

“Za zaustavljanje krvarenja kod osoba sa hemofilijom postoji efikasan lek, ali zbog dugogodišnjih problema u snabdevanju ovim lekom, u našoj zemlji veliki broj osoba sa hemofilijom ima oštećene zglobove i mišiće. Osobama sa hemofilijom preporučuje se i bavljenje sportom, što doprinosi očuvanju zglobova i upravo zbog toga već drugu godinu za redom Svetski dan hemofilije obeležavamo simboličnom šetnjom – želimo bolje uslove za lečenje hemofilije i želimo da svake godine vreme za koje osobe sa hemofiljom pređu stazu bude kraće”, izjavila je dr Dragana Janić, predsednica Srpske lekarske grupe za hemofiliju.

Članak se nastavlja posle reklama

Pored male količine leka, drugi glavni problem sa kojim se osobe sa hemofilijom susreću je nemogućnost kućnog lečenja, kaže Vladimir Ilijin, predsednik Udruženja hemofiličara Srbije.

“Srbija je jedna od retkih država u Evropi koja nema zakonski regulisano kućno lečenje bolesnika sa hemofiljom. U nedostatku kućnog lečenja značajno se odlaže primena leka, time smanjuje njegova efikasnost, povećava mogućnost nastanka brojnih komplikacija, a u nekim slučajevima se i život bolesnika dovodi u opasnost. Ako za svaku primenu leka idemo u bolnicu, a prethodno po upute, ne možemo da se školujemo, radimo i vodimo normalan život. Apelujemo da se položaj pacijenata u Srbiji koji boluju od hemofilije poboljša i da se u Srbiji primeni neki od modela kontrolisanog kućnog samolečenja koji postoje u svim zemaljma u okruženju,” rekao je Ilijin.

Članak se nastavlja posle reklama

Pored Beograda, Udruženje hemofiličara Srbije iz južnog dela Srbije, uz podršku lekara KC Niš, obeležilo je Svetski dan hemofilije i u Nišu.

Tagovi: