Kako se ljudsko telo bori protiv gladi?

by| januar 25, 2010

Kada smo gladni, naše telo nam, naravno, daje signal da jedemo, tražimo hranu… Istovremeno, naše telo mobiliše odbrambeni sistem koji je neverovatno štedljiv kada je u pitanju energija.

 

Kada smo gladni naše telo mobiliše odbrambeni sistem. Ako nemamo dovoljno kalorija, proizvodimo belančevine koje funkcionišu kao antibiotici, pokazuju rezultati istraživanja koje su nemački naučnici objavili u časopisu „Nature“.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Glad

 

Nezavisni odbrambeni sistem
Ta odbrambena strategija funkcioniše odvojeno od ostatka imunog sistema, ističu naučnici okupljeni oko Mihaela Hoha sa univerziteta u Bonu. Radi se o tome da se spreči borba tela sa bakterijama i virusima kojima je izloženo, jer je ono, zbog nedostatka hrane, već dovoljno pod stresom.

Članak se nastavlja posle reklama

 

– U normalnom stanju, imunom sistemu je za funkcionisanje potrebno dosta energije. Klasično oružje imunog sistema, dakle T i B ćelije kao i antitela, možemo da zamislimo kao tešku artiljeriju koja bacile suzbija opasnim oružjem – objašnjava Hoh za „Dojče vele“. U vreme krize telo se služi štedlivijom varijantom odbrane.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Na mestima kao što su pluća ili koža, tu gde bacili mogu da prodru u organizam, proizvode se belančevine, takozvani peptidi koji uništavaju bakterije koje mogu da izazovu bolesti. Te barijere između tela i spoljnog sveta povezane su sa energetskim snabdevanjem organizma i u vreme gladi se pojačavaju.

 

Glad

 

Članak se nastavlja posle reklama

„FOXO“ gen
Naučnici kažu da tim procesom upravlja jedan gen kojem se inače pripisuje ključna uloga u starenju. Princip je sledeći: u vreme gladi u ćelijama se smanjuje energetski nivo, a time i nivo insulina. Pad insulina aktivira centralni gen koji se zove „FOXO“ i koji kontroliše i po potrebi aktivira gene sa šiframa za proizvodnju antimikrobnih peptida (AMP). Potom se u ćelijama pojačano proizvode peptidi koji bacile uništavaju još pre nego što prodru u telo.

 

Taj veoma efikasni sistem odbrane, očigledno je veoma star. Postoji u skoro svim vrstama životinja i verovatno potiče od zajedničkog pretka.

 

Naučnici se nadaju da će uz pomoć ovih saznanja uspeti da objasne zašto ljudi koji pate od dijabetesa ili gojaznosti skloniji infekcijama. A, s obzirom na to da gen „FOXO“ ima ključnu ulogu u starenju, i u toj oblasti bi mogle da se izrode nove ideje.

Članak se nastavlja posle reklama

 

(MONDO)

Tagovi: