Naučite dete da gleda na sat
Deci je teško da shvate da dan ima 24 sata, jedan sat 60 minuta, a jedan minut 60 sekundi. Donosimo vam nekoliko saveta kako deci kroz igru da približite vreme koje je za njih apstraktan pojam.
Vreme je nešto što se ne vidi i zato je gledanje na sat mnogo komplikovanije od, recimo, brojanja bombona. Decu takođe zbunjuje što se ovde polazi od nule, a ne od jedinice, i što sat ima 60 minuta, a dan 24 sata. Kako bi mu sve te stvari oko vremena postale jasnije, igrajte se s njim jednostavnu igru. Zamislite određenu radnju te tražite od deteta da proceni koliko ona traje: jedan dan, jedan sat, jedan minut, jedan sekund. Na primer koliko traje zeleno svetlo na semaforu, šišanje, kupovina, putovanje i slično.
Kada je vreme za spavanje
Uzmite nekoliko listova papira i na svakom nacrtajte po jedan sat: prvi neka pokazuje sedam sati (kad dete ustaje), drugi pola osam (vreme odlaska u obdanište ili školu), treći dva (vreme ručka), četvrti osam (vreme kupanja) i peti recimo devet (vreme spavanja). Poređajte listove na zid, sa leva na desno. Kada dođe vreme kupanja, skrenite detetu pažnju na odgovarajući sat i tako redom. Verovali ili ne, ali detetu će biti potrebno jako malo da upamti raspored kazaljki na nacrtanim satovima i pokazaće pravi sat u momentu kada dođe vreme za spavanje.
Sat od kartona
Papirni tanjir, dve kazaljke isečene od kartona i igla kojom ćete sve sastaviti je sve što vam je potrebno da napravite sat. Onda zatražite od deteta da malu kazaljku stavi na dvojku, a veliku na 12, pa mu kažite: „Sada je dva sata. Šta ti radiš u to vreme?“ Kad vam dete odgovori nastavite igru pomerajući kazaljke i postavljajući odgovarajuća pitanja.