VASKRŠNJI POST: Spremanje hrane na vodi
Prvi dan šestonedeljnog Vaskršnjeg, ili Velikog časnog posta, je Čisti ponedeljak. Nedelja koja sledi – Čista nedelja, je uz poslednju – Nedelju pravoslavlja, najstroža i podrazumeva pripremanje hrane na vodi.
Veliki ili Časni post, koji je naziv dobio prema Časnom krstu na kome je stradao Isus, ustanovljen je po uzoru na podvig Spasitelja koji je, posle krštenja na Jordanu, postio više nedelja u pustinji.
Oni koji odluče da ispoštuju pravila posta dužni su da naprave izbor posne hrane bez mesa i belog mrsa. Sveštenicima je prepušteno da razreše i ublaže obaveze vernike koji zbog životne dobi, zdravlja ili vrste posla, nisu u stanju da poštuju pravila posta.
Prva i poslednja nedelja na vodi
Prva, kao i poslednja nedelja posta podrazumeva pripremu hrane na vodi. Nutricionisti kažu da je to najzdraviji način da se termički obrade namirnice. Kada se radi o postu nije doyvoljeno dodavanje masnoća i zaprške, što ne znači da je reč o neukusnim jelima.
Namirnice na vodi možete spremiti blanširanjem – kratkim kuvanjem u kipućoj vodi uz zatvoren poklopac posude u kojoj se blanšira.
Poklopac može biti podignut samo ako se priprema zeljasto povrće: kelj, kupus, spanać, karfiol i blitva. U suprotnom isparljiva jedinjenja sumpora, koja otežavaju proces varenja hrane, neće biti uklonjena.
Kuvanje na pari je najbolji način za pripremu povrća i voća jer maksimalno zadržava minerale, vitamine i druge bitne sastojke, koji se drugačijom termičkom obradom lako unište. Samim tim i ukus namirnica je potpuniji i intenzivniji.
Kuvanje na pari
Prilikom kuvanja na pari obratite pažnju na to da u isto vreme kuvate namirnice koje su jednake ili slične veličine, kao i da su odvojene od tečnosti najmanje dva do tri centimetra.
Takođe, bitno je i da poklopac dobro leži na posudi u kojoj se kuva kako se vreme kuvanja ne bi bespotrebno produžavalo.
Dinstanje je, takođe, kuvanje u vodi i podrazumeva da usitnjeno povrće leži na dnu suda preliveno toplom vodom.
Namirnice u vodi treba da ‘ogreznu’ – da ne plivaju u tečnosti. Posuda se ostavlja otvorena dok ne dođe do ključanja, zatim se temperatura smanji, a sud poklopi.
(MONDO)