Prolaz Venere preko Sunca
Prelaz planete Venere preko Sunčevog diska je jedan od retkih planetarnih događaja i pojavljuje se u parovima od osam godina. Prethodni tranzit se dogodio u junu 2004, a sledeći tranzit će se dogoditi tek od decembra 2117 do decembra 2125.. Samo šest takvih događaja se dogodilo od pronalaska teleskopa (1631, 1639, 1761, 1769, 1874 i 1882).
Celi tranzit je vidljiv sa zapadnog Tihog okeana, Severne Amerike, Azije, severoistočnog Japana, Filipina, istočne Australije, Novog Zelanda i najsevernijeg dela Skandinavije i Grenlanda. U Severnoj Americi, Karibima, i severozapadnoj Južnoj Americi početak prelaza biće vidljiv 5. juna do zalaska sunca. Od izlaska 6. juna kraj tranzita biće je vidljiv iz Južne Azije, Bliskog istoka, istočne Afrike i većeg dela Evrope. Neće biti vidljiv iz većeg dela Južne Amerike i zapadne Afrike.
Najsigurniji način za gledanje tranzita Venere je posmatrati sliku Sunca projektovanu na papiru kroz teleskop ili dvogled. Međutim, disk Venere je malen u odnosu na Sunce, pa se nezna koliko će se videti. Preporučena metoda pomoću gledanja kroz crno-beli film kao filter se ne smatra sigurnom, zbog malih nepravilnosti ili propusta u filmu može doći do štetne UV zračenja. Posmatranje Sunca direktno, bez odgovarajuće zaštite, može oštetiti ili uništiti stanice mrežnjače, što uzrokuje privremeno ili trajno slepilo.