Ne opterećujte DECU brojnim obavezama
Osim što su preopterećeni programima u vrtićima i školama, većina dece ide na tečajeve stranih jezika, treninge, u muzičke i škole crtanja, pa često nemaju vremena za sebe.
Radna nedelja prosečnog osnovca izgleda tako što pet dana ide u školu, barem dva puta nedeljno ide na časove jezika i tri puta na neku sportsku aktivnost, najčešće plivanje, fudbal ili tenis.
Sa učenjem jezika, sportom, muzičkim i školama crtanja mnogi kreću još u predškolskom uzrastu, pa se postavlja pitanje da li uopšte imaju slobodno vreme. Da li se deci zbog obaveza skraćuje detinjstvo ili današnji klinci samo odrastaju drugačije od svojih roditelja, istražuje „Press“.
Škola je kraj bezbrižnosti
Danas svi živimo ubrzano, pa i deca, koja su često prinuđena da ranije uđu u svet obaveza. Činjenica je da se već sa polaskom u školu završava bezbrižan period ispunjen samo igrom.
Udruženju „Roditelj“ javljaju se roditelji koji se žale da je školski program preobiman i da čak i prvi razred, koji bi trebalo da je rasterećeniji zbog opisnih ocena, zna da bude veoma naporan i stresan. Angelina Radulović iz ovog udruženja smatra da nedostaju kvalitetni saveti i savetovališta koja bi roditeljima nudila informacije i znanja kako da vaspitavaju decu, da se organizuju i posvete im dovoljno vremena.
– Naša preporuka je da se roditelji ne vode svojim željama, već da konsultuju dete, da mu ponude mogućnost izbora, a da ono samo odluči koje obaveze će preuzeti. Pogotovo je štetno neostvarene ambicije prenositi na decu, jer ako oni neku aktivnost ne vole i to rade samo da bi roditelji bili zadovoljni, to nikome neće doneti dobro. Odgovornost je na roditeljima. Bitno je samo da se sve radi s merom, ljubavlju, da se deca usmeravaju na pravi način i da rade ono što vole – kaže Angelina Radulović
Roditelji padaju na teme
Nedelja zaposlenih roditelja koji nemaju dadilju izgleda tako što posle posla jure po dete u vrtić ili u školu, a onda žure da bi stigli da ga odvedu na trening ili čas engleskog.
Zbog tempa koji nameće savremeni način života roditelji su potpuno rastrzani obavezama i nekada nemaju vremena za dete, a kamoli za sebe. Zato prezauzetim majkama i očevima stručnjaci savetuju da je ključ rešenja ovog problema u dobroj organizaciji. U pitanju je koncept kvalitetnog vremena – nije bitno da sa detetom provedete ceo dan, sedeći pored njega i gledajući TV, već da se dva sata usmerite samo na njega i njegove potrebe.
Nova dimenzija detinjstva
Kako se menjaju stilovi života odraslima, tako se menjaju i deci. Nove tehnologije su deo objašnjenja zbog čega današnja deca odrastaju na potpuno drugačiji način od svojih roditelja. Sve to ima i svoje pozitivne i negativne strane. Detinjstvo vremenski ne može da se skrati jer ima svoje trajanje, ali detinjstvo ima novu dimenziju.
– Danas imamo dve krajnosti – decu preopterećenu aktivnostima i decu prepuštenu samoj sebi, koja po ceo dan sede za kompjuterima, na internetu, „Fejsbuku“ ili šalju SMS poruke. Nije dobro da osim škole dete nema nikakvu drugu obavezu, ali ne treba ni preterivati – kaže Biljanja Lajović, specijalista školske psihologije.
Izvor: Press