Tunjevina za srce, prostatu, nervozu…

by| februar 24, 2010

Tunjevina poslednjih godina među ljubiteljima ribe pronalazi sve više pristalica. Mek, crveni riblji stek sadrži dosta omega-3-masnih kiselina, koje samnjuju rizik obolevanja od visokog krvnog pritiska i infarkta.

Bečki zdravstveni stručnjak profesor Hademar Bankhofer smatra da naš kardio-vaskularni sistem „voli“ tunjevinu.  Takođe, kada muškarac želi nešto dobro da učini za svoju prostatu treba u svoj meni što češće da uvrsti tunjevinu.

 

Jedna švedska studija na institutu Karolinska u Štokholmu pokazala je da redovno konzumiranje tunjevine kod muškarca smanjuje rizik od nastajanja raka prostate. Tunjevina osim toga pomaže da mišići budu čvršći. Količina od 100 grama crvene ribe sadrži 22 grama belančevina, koje imaju mnogo aminokiselina neophodnih za razvoj mišića.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Britanski istraživači su otkrili da se pre svega omladinci iz velikih gradova koji naginju ka agresivnom ponašanju, unošenjem tunjevine osećaju mnogo manje iziritirani, manje se svađaju i raspoloženiji su da pomognu drugima.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Svež i tanko isečen file od tunjevine se topi na jeziku, kažu ljubitelji sveže ribe. U Japanu se ovaj način pipreme naziva „Sashimi“. Ali pošto mnogi ne vole svežu ribu, profesor Bankohofer predlaže, da se file samo nakratko proprži na jakoj temperaturi. Onda nije potpuno svež a file unutra ostaje crven i mek.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Prilikom kupovine tunjevine važno je da se obrati pažnja na nekoliko stvari: sveža tunjevina mora da se presijava, da bude vlažna, ne sme da miriše na ribu i mora da se upotrebi najkasnije 24 sata nakon kupovine, jer ni u frižideru ne može dugo da stoji.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: