Tajne (ne)uspeha jednog braka
Milica Blagojević-Janković, autorka knjige Brak za ručak, podelila je sa nama savete za dobar partnerski odnos u bračnoj zajednici.
Koji bračni problemi najčešće dovode do razvoda?
Statistika kaže da se svaki peti brak u Srbiji završi razvodom, a u 85 odsto slučajeva razlog su loše finansije. Problemi koji indirektno pogoršavaju bračne odnose su: neverstvo, alkoholizam, nasilje, mešanje roditelja u brak, nepoverenje, inertnost i narušena komunikacija i loš seksualni život partnera. Svaki problem počinje neostvarenom komunikacijom, a samim tim progresija u nekomuniciranju vodi ka progresiji problema. Ostvarivanje kontakta sa partnerom na svim nivoima, siguran je put ka uspešnijem braku.
Koji pristupi u rešavanju problema se često koriste, a nisu funkcionalni?
Samo odlaganje i stavljanje problema „pod tepih“ predstavlja nefunkcionalno „rešavanje“ problema. Loša strategija u rešavanju problema je nepriznavanje dela krivice i nesuočavanje sa problemom, što se tretira kao ignorisanje problema i inertnost u postizanju rešenja. Bilo kakav pokušaj rešavanja problema je konstruktivniji od nereagovanja, samo je potrebno pronaći dobru strategiju. U svakom slučaju, ne treba odustajati. Neophodno je raditi na poboljšanju komunikacije, jer je „ostvaren kontakt“ već nagoveštaj rešenja, koje svakako postoji. Komunikativnost je veština i treba je usavršavati.
Koje osobine partnera se zaista mogu smatrati nekomplementarnim, pa je teško moguće očekivati sklad?
Bračni problem je nerešiv ukoliko su jedan ili oba partnera tvrdoglavi, beskompromisni, netolerantni, beskrupulozni i inertni. Svaki brak zavisi od emocionalnog i mentalnog sklopa muškarca i žene. Kada komunikacija postane toliko loša da se svede na netrpeljivost, onda je izvesno da je trud negde izostao, a sklad postao nedostižan. Kod svakog konflikta treba poći od činjenice da niko nije savršen. Za dug i stabilan brak potrebno je puno truda i tolerancije. Ipak, istina je da nam sreća ponekad okrene leđa, pa je svaki trud uzaludan.
Koje ženske „specifičnosti“ muškarci gube iz vida, a koje muške osobine žene ne uzimaju u obzir?
S obzirom na to da su poslovi još podeljeni na „muške“ i „ženske“, sve što žene rade muškarci uzimaju zdravo za gotovo. Osim toga, često zaboravljaju da pohvale ženin izgled i trud. Sa druge strane, žene zaboravljaju da su muškarci velika deca, kojima je potrebno dati male kućne zadatke kako bi se osetili važnim, a treba ih pustiti i da se „igraju“ daljinskim upravljačem.
Kojih očekivanja bi mladi parovi trebalo da se oslobode da bi se njihov stav prema braku mogao smatrati realnim?
Mladi parovi često gaje iluzije o tzv. savršenom braku. Nametnuta idealizacija postavlja nedostižne standarde koji praktično nisu mogući. Za idealan brak potrebni su savršena žena i savršen muškarac. S obzirom na to da ne postoji ljudsko biće bez mana, brak bez problema je praktično nemoguć. Iako se svi trudimo da se približimo nekom zacrtanom idealu, treba biti svestan da i naš bračni partner takođe teži nekom svom idealu. Ako se supružnici nađu na pola puta, to će biti mnogo veći uspeh nego da samo jedan stigne do svog cilja.