Zašto su zdrava ishrana i vežbanje važni i u starosti?
Žene starije od 70 godina mogu da žive duže ako se pridržavaju saveta koje često daju svojim unucima: vežbajte i jedite voće i povrće. To su zaključci nove studije koja predstavlja još jednu potvrdu da zdrava ishrana i fizička aktivnost može da produži život, čak i u penzionerskim danima.
Autori studije ispitali su više od 700 žena između 70 i 79 godina koje su odgovarale na pitanja o svom angažovanju u fizičkim aktivnostima, kao što su strukturisano vežbanje, poslovi po kući ili na otvorenom ili hobiji kao što su kuglanje ili ples, a rađene su i analize koje su pratile njihovu ishranu.
Sve učesnice su praćene u periodu od pet godina, tokom kojih je skoro 12 odsto njih umrlo. Istraživači su ustanovili da najaktivnije žene imaju najveće šanse da prežive, kao i one koje su unosile najviše voća i povrća.
Tim je uočio da najaktivnije žene imaju stopu smtrnosti koja je 71 odsto manja u odnosu na onu kod najneaktivnijih žena u studiji. Istraživači ističu da nije reč o intenzivnom vežbanju, već o laganoj šetnji.
Žene sa najvišim nivoom karotenoida imale su 46 odsto manje šanse da umru u odnosu na one koje su najmanje unosile voće i povrće.
S obzirom da je ova studija osmišljena da ispita uticaj kombinacije vežbanja i ishrane, tim je ustanovio da su žene koje su bile i fizički najaktivnije i najviše unosile voće i povrće imale osam puta više šansi da budu žive na kraju petogodišnje studije nego žene koje su bile najneaktivnije i unosile najmanje voća i povrća.
Iako ova otkrića nisu posebno iznenađujuća, ona predstavljaju važan podsetnik značaja zdraveishrane i vežbanja i da taj princip treba da primenjujemo i kada ostarimo.
Pretpostavlja se da kombinacija vežbanja i zdrave ishrane ima povoljan uticaj na zdravlje i dugovečnost jer ljudi na taj način održavaju funkcionalnost, imaju manje šanse da padnu i slome kuk, jer vežbanje i zdrava ishrana čine naš imunosistem zdravijim, a možda je odgovor i u socijalizaciji kada se vežbanje radi u grupi, kažu istraživači.