Zašto je istezanje važno

by | jul 30, 2012

Piše: Milan Zarić, profesor sporta

www.licnitrener.com 

Koliko često preskačete istezanje, da li ga radite na početku ili na kraju treninga, koliko traje i kako se istežete? Sve su ovo veoma važna pitanja. 

Siguran sam da većina vas iz raznih razloga preskače istezanje, jer vas mrzi, jer nemate vremena ili jednostavno jer ne volite da se istežete – to su samo neki od razloga za izbegavanje veoma bitne stavke treninga. Vrhunski sportisti provode i po sat vremena u istezanju, i na taj način sprečavaju povrede, odmaraju mišiće i spremaju ih za dalje napore.

Članak se nastavlja posle reklama

U rekreativnom treningu istezanje možemo praktikovati pre, za vreme ili nakon glavnog dela treninga.

Na početku treba raditi dinamička istezanja. To su ona gde ne zadržavamo mišić u istezajućem položaju već samo pokrećemo delove tela što više možemo, poželjno je da bude u toku kretanja. Najviše se koristi u borilačkim sportovima gde je potrebno visoko podići nogu ali i u svim ekipnim sportovima, pogotovo košarci.

Ako se istežemo u toku treninga, nije poželjno da telo dugo zadržavamo u istezajućem položaju, na taj način spremamo mišić za naredne serije vežbi.

Članak se nastavlja posle reklama

Istezanje u rekreaciji najviše koristimo na kraju glavnog dela treninga. Statičnim istezanjem posle treninga, za vreme opuštanja mišića smanjujemo bolne reakcije mišića i poboljšavamo elastičnost tela. Sa povećanjem amplitude pokreta ili prostije rečeno, što veći pokret nogama ili rukama napravimo, prilikom istezanja povećavamo energiju elastične deformacije koja se oslobađa i deponuje u mišiće i tetive koje se rastežu, ta energija se kasnije u toku dana koristi za obavljanje drugih aktivnosti i pomaže da se vežbač oseća sveže i odmorno i nakon treninga.

Potrebno je zadržavanje u toku vežbi oko 30 sekundi, dok je sve ukupno vreme potrebno za istezanje oko 15 min, što je malo u odnosu na to koliko znači rekreativcu.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: