Nega kože bebe u prvim mesecima
Kožu bebe treba negovati sa velikim oprezom, posebno u prvim mesecima bebinog života. Koža bebe je tada veoma osetljiva i zato treba izbegavati direktan kontakt sa različitim sredstvima za higijenu.
Čista voda sa par kapi maslinovog ulja sasvim je dovoljna za održavanje higijene bebe. Prilikom izbora kozmetike, izbegavajte dodatke veštačkih boja i visoko alergene i iritirajuće konzervanse, pa se penušave kupke ne preporučuju tokom prve godine.
Mineralna ulja i lanolin nisu preporučljiva, kao ni iritirajući sastojci poput peperminta, mentola i citrusa. Antibakterijski sapuni se takođe ne preporučuju jer ćete na taj način zaštititi kožu od infekcija i isušivanja.
Prilikom kupanja posebno treba obratiti pažnju na područja iza ušiju, ispod brade, u pelenskom predelu i između prstiju na nogama i rukama.
Kosa se ne mora prati prilikom svakog kupanja, ako dođe do masnih naslaga najbolje ih je ukloniti češljem. Ako je kosa masnija, stavite kap šampona i utrljajte u kosu, i dobro isperite.
Područje oko očiju nije potrebno posebno prati osim ako se pojavi iscedak. U tom slučaju dovoljno je isprati oko prokuvanom vodom ili streilnim fiziološkom rastvorom.
Deci koja imaju kratku kosu tokom prve godine života nije potrebno šamponirati kosu. Ako je to ipak neizbežno, koristite šampone koji ne smeju da sadržave sintetičke mirise, boje i visoko alergene i iritirajuće konzervanse.
Penušave kupke se ne preporučuju tokom prve godine. Naime, većina njih sadrži deterdžente koji uništavaju korisnu bakterijsku floru kože i uklanjaju zaštitni sloj. Često su uzrok upala mokraćnog sistema.
Temperatura prostorije treba da bude 24 stepena Celzijusa, a vode 34.
Ako dete plače prilikom kupanja, treba da ostanete smireni. U tim situacijama pomaže ako ga zamotate u pelenu. Laganim pokretima odmatajte deo koji perete, nastojeći da je dete pokriveno.