Remek-dela plastične hirurgije (Drugi deo)
Plastična hirurgija nije samo ugradnja silikonskih implantata, fejslifting, liposukcija… U hirurškim salama izvode se operacije koje ni u kom slučaju ne spadaju u rutinu. O njima smo razgovarali sa vodećim hirurzima iz oblasti plastične i rekonstruktivne hirurgije.
Kvalitetne i jeftine usluge estetskih hirurga u našoj zemlji privukle su mnoge strance koji dolaze u Srbiju da se po znatno nižim cenama podvrgnu nekom zahvatu. Tako npr. Klasična operacija povećanja grudi sa implantatima košta oko 3.000 evra, a u zapadnim zemljama minimum 10.000 dolara, dok operacija nosa košta od 1.600 do 2.000 evra. Za klasični lifting potkože i kože liça i vrata ovde treba izdvojiti 4.000-6.000 evra, a u Americi dvadeset i više hiljada dolara. Ali postoje nestandardne procedure koje, kao što samo ime kaže, nisu česte, ali se rade i u svetu i kod nas.
Asimetrične grudi
Dr Dejan Miholčić, specijalista plastične i rekonstruktivne hirurgije, DE plastic surgery
Pre nekoliko godina majka devojke, koju sticajem okolnosti poznajem već neko vreme, javila mi se da bi zakazala pregled za ćerku. Iznenadio sam se kad je pomenula pregled grudi, jer nisam imao utisak da ta devojka razmišlja o bilo kakvoj intervenciji na grudima. Njena majka mi je usput ispričala da se njena ćerka povukla u sebe, da nigde ne izlazi, a njeno studiranje stagnira… Pregled je bio još veće iznenađenje, jer sam ustanovio da poznanica, sada već pacijentkinja, ima ozbiljan medicinski problem. Ispostavilo se da je kao mala imala rahitis, čije se posledice ogledaju u ozbiljnom deformitetu grudnog koša, uz značajnu asimetriju grudi. Dogovorili smo se za nove grudi.
Epilog ove priče je potpuna promena života ove mlade žene. Naredne godine je uspela da privede kraju studije, počela je da izlazi, obnovila je stara zahvat, koji se ni u kom slučaju ne može smatrati uobičajenim. Pažljivom procenom da je potrebno upotrebiti potpuno različite veličine i oblik implantata, započeli smo intervenciju, čiji je rezultat bio potpuno nov izgled i uspostavljena simetrija grudi. Postoperativni tok je tekao uredno, a oporavak je bio brži nego obično. Sada sa sigurnošću mogu da kažem da je tome doprinelo njeno veoma dobro raspoloženje koje je, kako ona kaže, raslo pri svakom pogledu na prijateljstva… Ovo je dokaz da priču o intervenciji na grudima ne bi trebalo banalizovati i svoditi je samo na silikone, jer za neke ljude ona znači život s neuporedivo više samopouzdanja, uspeha i lepote.
Dr Siniša Kojić, specijalista plastične i rekonstruktivne hirurgije,
opšta bolnica StMedica
Tubularne grudi
Jedan od najvećih problema u estetskoj hirurgiji dojke predstavljaju tubularne grudi. Problem je ne samo estetskog karaktera, već ima i dublji psihosocijalni momenat, jer se prvi znaci deformiteta javljaju u pubertetu. Za korekciju ove vrste deformiteta neohodan je iskusan hirurg, koji poznaje različite operativne tehnike. Operativna korekcija podrazumeva transpoziciju žlezde dojke sa ugradnjom silikonskih implantata ili bez nje.
Ventralne kile
Veoma čest problem nakon operacija u abdomenu jeste pojava ventralnih kila, koje u nekim slučajevima poprimaju ekstremne razmere i mogu da predstavljaju veliki problem. Tehnikom raslojavanja prednjeg trbušnog zida i transpozicijom pojedinih slojeva, i ekstremni slučajevi postaju rešiv problem, a pacijent se vraća svojim svakodnevnim aktivnostima.
Potkoleni implantati
Bilo da se radi o urođenim anomalijama stopala, koje nakon operativne korekcije ostavljaju tanke i nerazvijene potkolenice, o konstitucionalnim asimetričnim ili simetrično nerazvijenim potkolenicama ili se radi o želji da se naglasi taj deo tela, u potkolenice se ubacuju silikonski implantati, koji se postavljaju ispod mišićne opne ili ispod samog mišića. Obe tehnike daju odlične rezultate, a zadovoljstvno pacijenata je potpuno.
SVE: fejslifting, liposukcija i ugradnja silikonskih implantata
Dr Zoran Lekić, specijalista opšte, plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije, specijalna bolnica MensSana
Pre nepune dve godine naša pacijentkinja je bila jedna vitalna gospođa, veliki poklonik estetske hirurgije. Na njenom telu je bilo dosta manjih i većih zahvata, zbog kojih smo, kad je došla, pomislili da je mlađa nego što jeste.
Lista zahteva
Njeni zahtevi su nas iznenadili, ali i obradovali. Iznenadili, jer je vrlo dobro znala šta hoće, a obradovali zato što je – iako je obišla ceo svet – imala neograničeno poverenje u našu kliniku, ali i u sve srpske lekare. Napravila je podužu listu zahteva i očekivanja, a jedini problem je bilo kratko vreme boravka u našoj zemlji. Zato je sve moralo da se radi odjednom – zatezanje lica sa korekcijom kapaka, zamena implantata sa podizanjem dojki, liposukcija stomaka sa skidanjem viška kože i oblikovanje butina i kolena liposukcijom i, možda, korekcija usana ubrizgavanjem masti.
Za sve to trebalo nam je 11 sati rada. Iza mene je stajao čitav tim kolega hirurga i vrhunski anesteziolog, ali i ništa manje važne sestre instumentarke. Napravili smo dva tima i krenuli. Dok je jedan tim zatezao lice, drugi je radio zatezanje trbuha, oprezno i suptilno, da bi se izgubilo što manje krvi. U drugoj rundi jedan tim je radio dojke, a drugi bedra i kolena. Zahvaljujući operativnom laseru, krvarenje je bilo minimalno, a zahvaljujući laserskoj lipolizi minimum hematoma nakon liposukcije. Ipak, morali smo da joj damo transfuziju, ne toliko zbog gubitka krvi, već da sprečimo usporeno zarastanje mnogobrojnih operativnih rana.
Posle tri nedelje, junakinja ove priče se vratila u Kanadu. I danas nam šalje razglednice iz raznih krajeva sveta.
Dr Veliša Arsić, Specijalista plastične,
rekonstruktivne i estetske hirurgije, poliklinika Analife 4D
Karcinom nosa
B. V. (28) iz Valjeva je pre osam meseci došla na pregled zbog karcinoma u predelu desne strane nosa. Godinu dana pre toga je već bila operisana na jednoj klinici u Beogradu, ali zbog toga što operacija nije radikalno urađena, došlo je do recidiva. Karcinom se dosta proširio i trebalo ga je ukloniti, a uz sve to, trebalo je imati u vidu i ožiljak, od prethodne operacije.
Od maligniteta do besprekorne estetike
U ovakvom slučaju, postulat je odstraniti tumor u celini. Defekt se uvek može rekonstruisati, na ovaj ili onaj način, ali estetski deformitet je izvestan. Mada mi je pacijentkinja u prvom razgovoru rekla da joj nije bitan izgled, već izlečenje, morao sam da razmišljam i o jednom i o drugom aspektu. Najpre sam je poslao na dermatoskopiju kod svoje koleginice. Na taj način smo utvrdili minimalne granice resekcije karcinoma, a da pri tom budemo u zdravom tkivu. Potom sam uradio operaciju tokom koje sam odstranio tumor i poslao ga na analizu, a zatim sam rekonstruisao i meka tkiva i hrskavicu nosa. Odmah po završetku operacije, mogao sam da pretpostavim da će biti dobro, ali kada sam pre desetak dana video pacijentkinju na trećoj kontroli, bio sam zadivljen minimalnim, skoro nikakvim deformitetom nosa, čime je i ona bila vidno zadovoljna. Tome je posebno doprinosio nalaz sa instituta za patologiju, koji je pokazao da je karcinom odstranjen u celini i skoro da nema verovatnoće da dođe do recidiva.
Rekonstrukcija potkolenice
Na dežurstvo 5. februara 2007. godine, kolima hitne pomoći, doveli su mi D. K. (24), koju su napala dva rotvajlera. Devojka je bila izujedana po potkolenicama, stomaku, grudima, a psihički je bila izuzetno istraumirana.
Hitna intervencija
Na prijemu smo mogli samo hirurški da obradimo rane u prvom koraku i da je smestimo na odeljenje. Kasnije, kada više nije bilo opasnosti da se razvije infekcija, uradili smo prvu rekonstruktivnu intervenciju na potkolenicama. Na tim regijama povrede su bile najekstenzivnije, zahvatale su mišiće i živce. Nakon hospitalizacije od preko mesec dana, pacijentkinja je puštena kući, a pred njom je bila dugotrajna fizikalna terapija, da bi se povratili pokreti skočnog zgloba i stopala.
Dvogodišnje lečenje
Pola godine od povređivanja, kad je zadovoljen funkcionalni aspekt, mogli smo da razmišljamo o korekciji ožiljaka koji su na levoj potkolenici bili veoma izraženi – na pojedinim mestima su pravili ulegnuće, a cela potkolenica je bila tanja (atrofična zbog povrede mišića). Na poliklinici Analife 4D uradili smo nekoliko intervencija u razmaku od pola godine – ožiljke smo tretirali nd YAG laserom, radili smo dermoabraziju, na pojedina mesta smo ubacivali trajne filere (PMMA), a obim i liniju potkolenice smo postigli transplantacijom masti. Lečenje je, ukupno, trajalo preko dve godine, a konačan rezultat je odličan. Zadovoljstvo je bilo najveće kada je pre pola godine pozvala polikliniku Analife 4D da kod našeg ginekologa, dr. Živanića, zakaže ultrazvučni pregled radi kontrole trudnoće.
Tekst: Brankica Treskavica