Keratinski tretman vs. brazilsko ispravljanje kose: Stručnjaci objašnjavaju razliku
Postoje alati i tehnologije posebno dizajnirani da odmah isprave kosu. Među najpopularnijim su keratinski tretman i brazilsko ispravljanje kose. Stručnjaci objašnjavaju šta ih razlikuje.
Oba ova tretmana su hvaljena zbog svoje sposobnosti da smanje kovrdžavost i mogu dati zapanjujuće rezultate. Ali iako mogu da ponude slične efekte, to su dva potpuno različita tretmana. Razumevanje kako funkcionišu (i kome odgovaraju) ključno je za odabir onoga što je najbolje za vas.
„Oba tretmana su odlična za zaglađivanje kose, ali glavna razlika je u tome kakve rezultate mogu dati“, kaže Christina Giarrizzo, slavna frizerka iz Njujorka. „Brazilsko ispravljanje će eliminisati kovrdžanje, pa čak i ispraviti kovrdžavu kosu. Dok će keratin učiniti vašu kosu ravnijom i podatnijom bez oštećenja integriteta strukture kose“, objašnjava frizerka. A u nastavku ćete saznati kako da izaberete tretman koji će vama najbolje odgovarati.
Šta je keratinski tretman?
„Reč keratin donekle je pogrešan naziv, jer keratin nije stvarni sastojak koji zaglađuje kosu“, kaže Kathy Combs, potpredsednica za globalno obrazovanje u Cezanne-u. „Keratin je jak protein koji se prirodno nalazi u koži, kosi i noktima.“
Tretmani keratinom, dakle, aktiviraju ovaj protein. „Oni nanose sloj proteina na kosu kako bi zapečatili kutikulu, čineći je sjajnom, svilenkastom i glatkom“, kaže Giarrizzo. „Rezultat je kosa koja je vlažnija i, što je najbolje od svega, lakša za oblikovanje.
Najbolji kandidati
Prema Christina Giarrizzo, najbolji kandidati za keratinski tretman su oni koji imaju talasastu ili kovrdžavu kosu. Pored toga, ovaj tretman takođe može biti od pomoći onima koji imaju deblju ili grublju teksturu i žele da svoju kosu učine lakšom za stilizovanje.
Uz to, „Najbolja osoba za utvrđivanje da li je vaša kosa pogodna za keratinski tretman je licencirani, profesionalni frizer“, kaže Combs. „Prvi korak je zakazivanje konsultacij sa frizerom koji će proceniti koji tretman je najprikladniji za vaš tip kose.”
Kome se ne preporučuje ovaj tretman
Ako već imate veoma tanku, lomljivu kosu, ovaj tretman nije za vas. Čak može prouzrokovati više štete nego koristi. „Pošto je keratin dizajniran da pomogne debljoj i gruboj kosi da se lakše upravlja, nije idealan za ljude sa super finom kosom ili one sklone lomljenju“, kaže Christina Giarrizzo. „Posebno imajući u vidu visoku toplotu pegle koja se koristi.“
Koliko dugo traje?
Keratinski tretman traje između četiri nedelje i pet meseci, u zavisnosti od formule koja je korišćena i koliko dobro negujete kosu.
Šta je brazilsko ispravljanje kose?
Brazilski ispravljanje je vrsta keratinskog tretmana koji ide korak dalje da zagladi i ispravi kosu. Ovaj tretman koristi mešavinu aminokiselina i proteina (uključujući keratin) i lišen je formaldehida koji se često nalazi u tretmanima keratinom.
„Brazilsko ispravljanje koristi formulu tečnog keratina koja stvara sloj preko svakog pramena kose i zatvara se toplotom kako bi se kosa ispravila i zagladila“, kaže Harry Josh, slavni frizer i ambasador Kerasilka. Za razliku od keratinskih tretmana, koji su prilično „jedna veličina za sve“, brazilsko ispravljanje može se prilagoditi u zavisnosti od teksture koju pokušavate da postignete.
Najbolji kandidati
Svako ko želi glatku, ravniju kosu može imati koristi od ovog tretmana. Imajte na umu brazilsko ispravljanje ostavlja kosu ravnom sa malo volumena ili teksture. Ako želite da povećate volumen, onda je bolji izbor standardni tretman keratinom.
Kome se ne preporučuje ovaj tretman
Ako je vaša kosa već svilenkasto glatka, poštedite kosu hemikalija i preskočite ovaj tretman. I da ponovimo, ako želite da smanjite kovrdžavost, ali i dalje želite malo teksture, brazilsko ispravljanje nije za vas.
Šta uzeti u obzir
„Najvažnija stvar koju treba uzeti u obzir je vaš tip kose“, kaže Giarrizzo. „Oba tretmana su polutrajna i mogu pomoći u poboljšanju teksture kose. Keratinski tretmani su najbolji za osobe sa talasastom kosom, a brazilski tretmani su bolji za osobe sa suvom ili kovrdžavom kosom. U zavisnosti od toga kakvu kosu imate, rezultati će biti bolji ako uradite tretman koji vam najviše odgovara.”
Potencijalni rizici
Najveći rizici povezani sa keratinskim tretmanima dolaze tokom procesa primene. „Neke formule za tretman keratina mogu da sadrže formaldehid, hemikaliju jakog mirisa koja može da izazove suzne oči, kašalj, iritaciju kože i osećaj pečenja u očima, nosu i grlu“, kaže Kombs. Čak i ako formula ne sadrži formaldehid, Giarrizzo upozorava da tretmani s keratinom imaju jak miris i mogu izazvati suzenje očiju i peckanje na koži glave tokom tretmana.
Druga stvar koju treba imati na umu je da bilo koji tretman ispravljanja – uključujući ova dva – može trajno pokvariti vaš uzorak kovrdža. Ako vam je to problem, verovatno ćete želeti da istražite druge opcije.
Aftercare
Nega nakon tretmana keratinom i brazilskih izduvavanja je prilično jednostavna. Želećete da sačekate tri dana (ili više!) da operete kosu i izbegavate da je uopšte dirate u prva 24 sata nakon zakazanog sastanka.
Odatle, držite se šampona bez sulfata i natrijum-hlorida da biste produžili vek tretmana. Takođe, ne zaboravite da smanjite temperaturu na vašim alatima za oblikovanje jer „treba izbegavati visoke postavke toplote na kosi tretiranoj keratinom“, kaže Combs.
Dobra vest je da keratin može samo da reši vašu potrebu za vrućim alatima – a čak i ako ne, moći ćete da dobijete bolje rezultate sa nižim podešavanjima toplote nego što biste mogli pre tretmana.
Kako vreme prolazi, pokušajte da ograničite panje kose i izbegavajte hlor. „Korišćenje proizvoda sa keratinom ili stvari kao što su svilene jastučnice takođe može pomoći da se produže rezultati“, kaže Giarrizzo.