Hemijski piling kože: Saznajte zašto, kada i kako

by | avgust 8, 2024
Hemijski piling kože: Saznajte zašto, kada i kako

Hemijski piling kože jedan od najpopularnijih kozmetičkih tretmana koji možete uraditi kod kuće ili u kozmetičkom salonu. A u ovom članku saznaćete sve ključne stvari. 

Hemijski pilinzi lica kreću se od super blagih opcija koje trenutno daju sjajniji ten (pogodni čak i za osetljive tipove kože) do agresivnijih varijacija koje ciljaju na duboke probleme kao što su bore, tekstura i hiperpigmentacija.

Termin zvuči prilično zastrašujuće i sigurni smo da imate mnogo pitanja o tome šta treba da znate pre nego što uradite hemijski piling. Srećom, tu su profesionalci koji imaju odgovor na sva vaša pitanja, a dragocene savete naći ćet u nastavku ovog članka.

Šta hemijski piling kože?

„U pitanju je tečni hemijski rastvor koji se nanosi na kožu u cilju rešavanja određenih kožnih problema“, Joanna Ellis,  master estetičar u NM Aesthetics and Wellness u Arlingtonu, Virdžinija.

Hemijski piling obično sadrži alfa hidroksi kiseline (AHA) kao što su glikolna ili mlečna kiselina, i beta hidroksi kiseline (BHA) poput salicilne kiseline. Ponekad se koriste blaži sastojci poput enzima. Dok agresivniji hemijski pilinzi mogu uključivati trihlorosirćetnu kiselinu (TCA) ili hemijski piling fenola.

Članak se nastavlja posle reklama

Ovaj tretman je dobio ime jer neki mogu izazvati ljuštenje kože. „Neki pilinzi uzrokuju malo ili nimalo ljuštenja, dok drugi mogu uzrokovati ljuštenje kože od sedam do 10 dana“, kaže Ellis.

Prednosti hemijskog pilinga

Hemijski piling obnavlja površinski sloj kože, što može pomoći na mnogo načina. „Ovi tretmani mogu pomoći u slučaju akni, melazma, fleka od sunca, neujednačene teksture kože lica, ožiljaka, neujednačenog tona kože i finih bora“, napominje Ellis.

Nežni pilinzi uglavnom uklanjaju mrtve ćelije kože koje se zadržavaju na površini. Oni su zaslužni za trenutni sjaj kože  efekat i poboljšavaju apsorpciju kozmetičkih proizvoda.

Članak se nastavlja posle reklama

Razlika između pilinga kod kuće i u kozmetičkom salonu

Primarna razlika između kućnog i profesionalnog pilinga je nivo (ili dubina) pilinga. Iako možete uživati u nežnim pilinzima i kod kuće, agresivne supstance formulisane sa TCA ili fenolom (ili visokim koncentracijama drugih kiselina) treba da primenjuje samo profesionalac.

„Određeni procenti kiselina nisu bezbedni za kućnu upotrebu“, objašnjava Ellis. „U slučaju profesionalnog hemijskog pilinga, dermatolog će uzeti u obzir sve neophodne faktore kako bi se izbegle neželjene reakcije ili čak trajno oštećenje kože.“

Članak se nastavlja posle reklama

Kako odabrati najbolji piling za vašu kožu

Jedna od najvećih prednosti hemijskih pilinga je ta što su dostupni u širokom spektru jačine i formulacija. „Mnogi pilinzi pogodni su za sve tipove i tonove kože. Posvetljuju je i daju joj prelep sjaj“, napominje Ellis. S druge strane, ako želite da ciljate probleme kao što su fine linije i bore, melazma i gruba tekstura, onda bi jak hemijski piling u kozmetičkom salonu mogao biti bolja opcija.

Da li hemijski piling boli?

Hemijski piling može varirati od osećaja slabog peckanja koji se povlači u roku od nekoliko minuta do izuzetno bolnog sa osećajem peckanja, crvenila i otoka. Kakvu reakciju će izazvati zavisi od snage i formule.

Koliko dugo je potrebno koži da se oporavi nakon hemijskog pilinga?

Nežni pilinzi imaju malo ili nimalo nuspojava, što ih čini odličnom opcijom za brzo pojačanje sjaja kad god želite da zablistate. Umereni pilinzi mogu izazvati reakcije koje traju oko nedelju ili dve. A agresivni pilinzi – posebno oni formulisani sa fenolom ili TCA – su veoma duboki i možda će biti potrebno i do osam nedelja da se koža potpuno oporavi. „Rad sa profesionalcem koji razume razlike između hemijskih pilinga kože je ključan,“ kaže Elils.

Koliko dugo su primetni rezultati?

Rezultati će trajati sve dok održavate pravilnu rutinu nege kože kod kuće, napominje Elils. Ona takođe preporučuje da napravite neke jednostavne promene u načinu života koje vam mogu pomoći da poboljšate stanje kože iznutra. I pomognete u održavanju rezultata. Ovo uključuje održavanje hidratacije, smanjenje alkohola i – što je najvažnije – nanošenje kreme za sunčanje svaki dan, tokom cele godine.

Image Source/gettyimages.co.uk