Tiganj od livenog gvožđa: Koja jela nikako ne treba pripremati u njemu
Posuđe od livenog gvožđa izuzetno je popularno, ali nije pogodno za pripremu svih jela. Kada treba zaobići tiganj od livenog gvožđa?
Posuđe od livenog gvožđa ima mnoge prednosti i smatra se ajtrajnijim. Ovo posuđe se ravnomerno zagreva i „ne plaši se“ noževa, viljuški i drugih oštrih predmeta. Takođe dugo zadržava toplotu. Dakle, nakon kuvanja, jelo se neće odmah ohladiti.
Osim toga, tiganji od livenog gvožđa, nose posebnu retro energiju i mogu biti emajlirani ili neemajlirani. U nastavku ćete saznati koja jela ne treba pripremati u neemajliranim tiganjima od livenog gvožđa.
Tiganj od livenog gvožđa nije pogodan za pripremu sledećih jela
Paprikaš
Ovo jelo je prilično lako pripremiti. Ali bolje je da ga ne pripremate u neemajliranom tiganju od livenog gvožđa, jer će se hrana predugo kuvati. Negativnu ulogu imaće i kombinacija sastojaka u paprikašu, jer kiselost može dovesti do erozije i dati hrani metalni ukus.
Omlet ili kajgana
Oba jela će se zalepiti za tiganj od livenog gvožđa koji nije emajliran tokom pripremanja. uopšte nije važno kakvo ulje i u kojoj količini koristite. Rezultat je neizbežan.
Morska riba
Morska riba se s pravom smatra „slojevita“. Zbog toga se ne preporučuje kuvanje u tiganju sa visokim prenosom toplote. Riba će se stalno držati na površini. A ako pokušate da pažljivo okrenete komade lopaticom, oni će se najverovatnije samo raspasti.
Jela s paradajzom
Već smo nekoliko puta pomenuli u članku da kiselost kvari premaz livenog gvožđa, neemajliranog tiganja. A kod paradajza je kiselost previsoka. Kiselina iz paradajza je sposobna da izvuče molekule gvožđa iz legure livenog gvožđa. Sve ovo će dovesti do habanja proizvoda i oštećenja premaza.
Osim paradjza, u tiganj od livenog gvožđa ne treba pripremati jela u koja se dodaje vino ili sirče. Razlog takođe leži u njihovoj kiselosti i mogućnosti da oštete neemajliranu posudu. Osim toga, jelo će imati neprijatan metalni ukus.