Negujte dečji muzički talenat
Biti pevač svakako je popularno zanimanje, ali osim talenta za kvalitet su neophodne i godine dugogodišnjeg rada na sebi i svom glasu. Ukoliko vaš mališan ima talenat i voli da peva, kao član dečijeg hora dobiće priliku da neguje svoj glas a ujedno i da pobedi stid i strah prilikom nastupa pred publikom.
„Stidljiva deca se opuste već posle nekoliko časova hora jer im u tome pomažu pozitivna atmosfera i druženje koji su sastavni deo našeg programa“, objašnjava muzički pedagog Branko Ružičin koji zajedno sa svojom koleginicom Olgom Živković vodi dečiji hor Zvončići iz Novog Sada.
U vreme kada se deci nude sadržaji koji su popularni i donose profit, i kada se malo pažnje obraća na kvalitet, cilj dečijeg hora je da se kvalitetna dečija muzika popularizuje i približi mlađim naraštajima.
– Na nekim dečijim festivalima dešava se da deca pevaju pesme čiji sadržaj nije namenjen njima i zato se mi trudimo da odaberemo pesme čiji su tekstovi prilagođeni uzrastu članova hora koji pevaju – pričaju Branko i Olga.
Da li devojčice bolje pevaju?
– Dečaci su retko prisutni kao članovi hora jer njih roditelji uglavnomusmeravaju na sport i druge aktivnosti čak i onda kada imaju veliki talenat za pevanje – kaže Branko Ružičin i dodaje da se roditelji ponekad pravdaju nedostatkom vremena jer pored brojnih obaveza ne stižu da dovode decu na časove i na taj način zanemaruju talenat svog deteta.
– Ukoliko je neko dete talentovano a roditelji nemaju materijalnih mogućnosti da plaćaju časove mi im ponudimo besplatno članstvo i trudimo se da ni roditelje ni decu ne dovedemo u neprijatnu situaciju ali čak i tada neki roditelji zbog ponosa odbijaju tu opciju – ističe Olga Živković.
Što da bude u horu ako nije solista?
– Problem nastaje kada roditelji učlane dete u hor samo da bi mogli da se pokažu i pohvale pred prijateljima kako njihovo dete peva kao solista na nekom festivalu. Žele da se to realizuje posle samo nekoliko meseci pevanja, a ne shvataju da je potrebno dugogodišnje iskustvo kako bi dete napredovalo i razvijalo svoje glasovne sposobnosti i pravilno držanje i sigurnost prilikom nastupa – objašnjava muzički pedagog Branko.
Član dečijeg hora može biti svako dete uzrasta od 4 do 12 godina koje ima talenat za pevanje i volju da napreduje. Učešćem u horu pospešuje se društveni život svakog deteta kroz druženje sa vršnjacima, ali i kroz nastupe na kulturnim manifestacijama i koncertima.
Tatjana Tutuš