Dojite bebe, sprečite gojaznost dece

by| maj 13, 2010

Žene bi mogle da smanje gojaznost kod dece održavanjem normalne težine u trudnoći i dojenjem beba, zaključci su jednog panela američke vlade čije rezultate je javnosti predstavila prva dama SAD, Mišel Obama.


Dojenje bebaJedno od tri američka deteta ima prekomernu težinu ili je gojazno, te su samim tim ona pod većim rizikom da obole od dijabetesa, visokog krvnog pritiska, povećanog holesterola i drugih srodnih bolesti.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Gojaznost je naročito prisutna kod crnačke i hispanoameričke dece, a neki stručnjaci upozoravaju da su „današnja deca na putu da žive kraće od svojih roditelja“.

 

Mišel Obama je, predstavljajući rezultate panela, u okviru svoje kampanje protiv gojaznosti kod dece, navela da želi da pomogne da bebe koje se rađaju danas, kada porastu imaju normalnu težinu, što se prema rezultatima panela, može postići ako do 2030. stopa gojazne dece opadne za pet odsto.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Izveštaj je pokazao da su dva najvažnija faktora koja utiču na gojaznost kod dece, težina majke pre i za vreme trudnoće.

Članak se nastavlja posle reklama

Razne studije su pokazale da jedno od petoro dece postane gojazno ili dostigne prekomernu težinu do šeste godine, a da više od polovine gojazne dece pre druge godine dostigne prekomernu težinu.

 

Oko šest odsto dece mlađe od šest meseci pati danas od prekomerne težine, naspram 3,5 odsto koliko ih je bilo između 1980. i 2001, pokazao je izveštaj.

 

U izveštaju su, takođe, iznete preporuke restoranima da razmotre veličine porcija koje služe i daju više informacija o broju kalorija tih obroka.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Preporučuje se i da se propišu novi federalni standardi za služenje obroka u školama, kao i da u obrazovnim ustanovama bude više pažnje posvećeno nutricionizmu, a da pedijatri učine uobičajenom praksu izračunavanja i praćenja indeksa telesne težine svojih pacijenata.

 

I u Srbiji raste broj gojazne dece. Specijalisti za ishranu u Institutu „Batut“ ukazuju da se Srbija ne razlikuje mnogo po uhranjenosti od drugih evropskih zemalja i najavljuju da će ta ustanova inicirati unapređenje ishrane dece u školama.

Izvor: Beta

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: