5 alternativa vitaminu C za sjajnu kožu
Vitamin C je jedan od najmoćnijih superheroja u svetu kozmetike, ali šta kada ste osetljivi na njega? Ovo su najbolje zamene za vitamin C protiv starenja
Većina nas je verovatno probala serum sa vitaminom C u nekom trenutku, a možda ga upravo i imate na svojoj polici u kupatilu i to na počasnom mestu. Razumljivo je: on je moćan antioksidans za zaštitu kože od zagađenja, ujednačava ton kože, posvetjava tamne mrlje i pružanje sveobuhvatni sjaj kože. Ipak, za one među nama koje imaju osetljivu kožu, on bio mogao biti prejak.
Da li vitamin C pogodan za osetljivu kožu?
„Vitamin C, posebno u svom čistom obliku (askorbinska kiselina), ponekad može da izazove iritaciju, posebno u većim koncentracijama“, objašnjava konsultant dermatolog dr Rakeš Anand. „Ima niži pH (između 3 i 3,5, dok prosečna odrasla osoba ima pH kože od 5,7). To ponekad dovodi do narušavanja kožne barijere, što dovodi do crvenila ili osećaja peckanja. Takođe je poznato da je nestabilan i može brzo da se razgradi kada je izložen svetlosti, toploti ili vazduhu.“
Ako ste vi u sličnom problemu jer vaša koža ne podnosi baš dobro vitamin C, nema potrebe da se brinete: postoje mnogo nežnije alternative vitaminu C koje i dalje deluju protiv starenja.
Najbolje zamene za vitamin C:
Niacinamid
Niacinamid, takođe poznat kao vitamin B3 ili nikotinamid, poslednjih godina je postao popularan moćan sastojak za negu kože. To se desilo, pre svega, zahvaljujući njegovoj sposobnosti da reši čitavu listu problema. Niacinamid jača prirodnu barijeru kože, koja pomaže u zadržavanju vlage i štiti od stresnih faktora iz okoline kao što su zagađenje i UV zračenje. Ujedno smanjuje pojavu proširenih pora, ujednačava ton kože, čini kožu debljom i čvršćom.
Jedna velika prednost ovog sastojka u odnosu na vitamin C je ta što niacinamid ne oksidira tako brzo, što znači da će ostati stabilan i efikasan duže vreme. Jedna ključna stvar koju nikada ne treba zaboraviti? Nastavite sa svojom omiljenom kremom za sunčanje; antioksidativna svojstva niacinamida pomažu u poboljšanju otpornosti kože na oštećenja iz okoline.
Ekstrakt zelenog čaja
Kada su zamene za vitamin C u pitanju, ne smete preskočiti ekstrakt čajavca. Ekstrakt zelenog čaja se dobija iz listova biljke kamelija sinensis i poznat je po svojim antiinflamatornim i umirujućim svojstvima. Ovaj sastojak je prepun moćnih antioksidanata zvanih polifenoli, koji pomažu u zaštiti vaše kože od oštećenja. Mnogo je nežniji za kožu od vitamina C, s obzirom na to da je prirodni antioksidans sa umirujućim svojstvima. Pored toga, ekstrakt zelenog čaja pomaže u smanjenju proizvodnje ulja i borbi protiv akni, a takođe je odličan u smirivanju rozacee.
Azelaična kiselina
Azelaična kiselina je verovatno poznata sa kožom sklonom aknama po svojim antiinflamatornim svojstvima. Takođe pomaže u smanjenju pigmentacije i nežno pilinguje kožu, čineći da izgleda svetlije i ujednačenijeg tona. Većina tipova kože je dobro podnosi, čak i u većim koncentracijama. Manje je verovatno da će izazvati iritaciju, crvenilo ili peckanje.
Jedna stvar koju treba imati na umu je da iako se azelaična kiselina generalno dobro podnosi, može povećati osetljivost vaše kože na sunce. Krema za sunčanje je jednostavno obavezna.
Bademova / mandelična kiselina
Mandelična kiselina je alfa hidroksi kiselina (AHA) iz gorkih badema i obično se koristi kao nežni piling. Kao i vitamin C, može se pohvaliti i antioksidativnim svojstvima. Bademova kiselina ima veću molekularnu strukturu u poređenju sa drugim AHA kiselinama, poput glikolne kiseline, što joj omogućava da sporije prodre u kožu i smanjuje rizik od iritacije. Efikasna je kao zamena za vitamin C u lečenju niza problema sa kožom, uključujući tupost, teksturu, akne i hiperpigmentaciju.
Ferulinska kiselina
Ferulična kiselina je moćan antioksidans koji se prirodno nalazi u ćelijskim zidovima biljaka kao što su zob, pirinčane mekinje i jabuke. Iako dobro funkcioniše sam po sebi u neutralisanju štetnih slobodnih radikala i smanjenja znakova starenja, često se nalazi u kombinaciji sa drugim antioksidansima, kao što su vitamin C i niacinamid, da maksimizira njihove efekte. Ferulinska kiselina pomaže u stabilizaciji vitamina C, čineći ga efikasnijim i dugotrajnijim. Kada se kombinuje sa vitaminom E i ferulnom kiselinom, prednosti vitamina C značajno su pojačanje. To se odnosi na posvetljivanje kože, smanjenje hiperpigmentacije, potpomaganje proizvodnje kolagena.