Laktobionska kiselina je nežni piling, za sve sa osetljivom i/ili suvom kožom
Laktobionska kiselina je kozmetički sastojak u žiži, namenjen ljudima osetljivim na piling, AHA i BHA kiseline
Iako je piling jedan od najboljih načina za uklanjanje mrtvih ćelija i najbrži put do sjajne kože, u praksi su mnogi fizički i hemijski pilinzi jako oštri. Za žene sa osetljivom kožom, ovo može biti posebno problematično. Ukoliko vam se čini da vam koža pocrveni i postaje iritirana od same pomisli na piling, rešenje bi mogla biti laktobionska kiselina. Ovaj kozmetički sastojak, ne samo da radi piling, on istovremeno hidrira kožu i jača barijeru kože.
Šta je laktobionska kiselina?
Laktobionska kiselina je piling i hidratantni sastojak za negu kože koji je klasifikovan kao polihidroksi kiselina (PHA). Nalazi se u mlečnim šećerima i poznato je da je blaži i nežniji za kožu od alfa-hidroksi kiselina (AHA) i beta-hidroksi kiselina (BHA).
„Ono što je najbolje kod lakrobionske kiseline jeste to što je izuzetno nežna, a daje prave rezultate“, tvrdi dermatolog Hana Kopelman.
Stvaru je tome što laktobionska kiselina ima veću molekularnu strukturu od AHA i BHA, samim tim ne prodire duboko u kožu i njeni efekti su nežniji.
Prednosti laktobionske kiseline
Ako vas zanimaju prednosti laktobionske kiseline, evo spiska:
Nežna eksfolijacija: Laktobionska kiselina eksfolira i pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože sa površine, a nije gruba kao neke druge vrste kiselina. To znači da je manje verovatno da će izazvati iritaciju, peckanje i crvenilo.
Hidratacija: Jedna od istaknutih karakteristika laktobionske kiseline je njena sposobnost da privuče i zadrži vlagu. Deluje kao humektant.
Antioksidansi: Laktobionska kiselina ima antioksidativna svojstva, koja mogu zaštititi vašu kožu, ona pomaže u zaštiti vaše kože od slobodnih radikala, onih dosadnih molekula koji mogu izazvati prevremeno starenje.
Jača barijeru kože: laktobionska kiselina pomaže u jačanju barijere kože, što je posebno značajno za žene koje su sklone iritacijama ili imaju kompromitovanu kožu.
Smanjuje bore: Nežnim pilingom kože i hidratacijom, laktobionska kiselina može da umanji pojavu finih linija i bora, čineći kožu glatkijom i punijom.
Mane laktobionske kiseline
Ako imate alergiju na laktozu ili mleko, budite oprezni kada koristite laktobionsku kiselinu, s obzirom na to da je izvedena iz laktoze. Kao i uvek, trebalo bi da pitate svog dermatologa pre nego što uvedete novi sastojak u rutinu nege.
Ko treba da koristi laktobionsku kiselinu?
Laktobionska kiselina je pogodna za mnoge tipove kože, mada je dermatolozi ističu kao dobar izbor za žene sa blago osetljivom kožom ili početnike u svetu pilinga. To je tako nežan piling da čak i oni koji ne mogu da tolerišu AHA ili BHA obično ga mogu da ga koristite bez ikakvih problema.
Kako se koristi laktobionska kiselina?
Iako je laktobionska kiselina znatno nežnija od većine pilinga, izuzetno je važno da je pravilno upotrebljavamo. Pre svega, pustite da se vaša koža prilagodi novom sastojku. Kada uključite laktobionsku kiselinu u svoju rutinu nege kože, počnite da je koristite dva do tri puta nedeljno, da koža stvori toleranciju.
Nakon upotrebe laktobionske kiseline, važno je da koristite dobru hidratantnu kremu i obavezno svakodnevno koristite SPF. Pilinzi, a ova kiselina to jeste, mogu učiniti vašu kožu osetljivijom na sunce, tako da ćete morati pažljivo da nanosite kremu za sunčanje.
Ako pitate dermatologe, najbolje vreme da koristite laktobionsku kiselinu jeste veče. Ubacite je u svoju noćnu rutinu. Nemojte je kombinovati sa drugim pilinzima, retinolom ili retionodima.
Kao i kod drugih proizvoda za negu kože, razmislite o tome da uradite test zakrpa pre nego što uključite laktobionsku kiselinu u svoju rutinu nege kože. Ovo vam daje priliku da vidite kako vaša koža reaguje na proizvod, a posebno je važno ako je vaša koža reaktivna.