Koliko puta dnevno se umivati, prema dermatolozima
Odgovor na pitanje koliko puta dnevno se umivati, da bismo imali zdravu i zategnutu kožu, pronaći ćete u nastavku.
Nega lica je jedna od najčešćih tema razgovora među ženama. Svako ima različite rituale čišćenja kože, ali nisu svi tačni. Dermatolozi otrkivaju koliko puta dnevno možete da perete lice i kako to ispravno uraditi.
Čišćenje je izuzetno važan korak u održavanju zdravlja ovog složenog i hirovitog organa. Od toga zavisi taj prelep sjaj naše kože u svakoj dobi.
Koliko puta dnevno se umivati i zašto prati lice uopšte?
Nekoliko je faktora zbog kojih moramo svakodnevno da čistimo naše lice. Neki od njih su:
Uklanjanje spoljašnjih zagađivača. Tokom dana, velika količina prašine i prljavštine se taloži na našoj koži, a lojne žlezde aktivno proizvode sebum. Zbog toga je veoma važno da operete lice na kraju dana kako biste sprečili izbijanje.
Regulisanje nivoa proizvodnje sebuma. Poznato je da je sebum prirodni proces koji igra važnu ulogu u zaštiti i vlaženju kože. Međutim, njegova viška količina može izazvati začepljenje pora, stvaranje mitisera i osipa. Redovno pranje pomaže u održavanju optimalnog nivoa sebuma i sprečava pojavu akni.
Priprema kože za nanošenje kozmetike. Da bi serumi, kreme i maske pokazali maksimalne rezultate, potrebno je kožu pripremiti temeljnim čišćenjem. U suprotnom, mnoge vredne komponente neće moći da dođu do dubokih slojeva dermisa.
Održavanje zdravog tena. Redovno pranje (svakodnevno) poboljšava cirkulaciju krvi i podstiče obnavljanje ćelija, čineći da koža izgleda sveže i odmorno.
Koliko puta dnevno možete oprati lice?
Čišćenje kože je važan korak u nezi kože, ali u potrazi za lepotom i negovanom, devojke često pribegavaju fanatičnom višestepenom čišćenju kože nekoliko puta dnevno. Trend višekomponentne nege došao nam je iz Azije, gde je ovakav pristup čišćenju zaista veoma čest. ALI, agresivno često čišćenje povređuje hidrolipidni omotač, koji je odgovoran za vlaženje i zaštitu naše kože.
Dermatolozi preporučuju da umijamo lice pomoću sredstva za čišćenje samo uveče, a ujutru će biti dovoljno da lice isperete vodom i obrišete vatom sa osvežavajućim tonikom.
Međutim, oni sa masnim tipom kože možda će morati češće da peru lice, posebno tokom toplijih meseci ili tokom aktivnog načina života. Ali zapamtite da prečesto čišćenje može dovesti do povećane proizvodnje sebuma. Idealna opcija bi bila da umivate lice dva puta dnevno, koristeći blaga sredstva za čišćenje, bez alkohola.
Kako odabrati efikasno sredstvo za čišćenje lica?
Postoje različite vrste sredstava za čišćenje: gelovi, pene, pene, mleka itd. Morate da izaberete proizvod koji odgovara vašem tipu kože . Na primer, gelovi su pogodni za kombinovanu i masnu kožu, a svetlije teksture – pene i pjene – za suvu i normalnu kožu.
Takođe je važno pažljivo pročitati sastav izabranog proizvoda. Trebalo bi da izbegavate kozmetičke proizvode koji sadrže velike količine sulfata, parabena i kiselina. Činjenica je da ovi elementi mogu značajno isušiti i izazvati iritaciju kože zbog uticaja na hidrolipidni omotač, koji je važan zaštitni sloj kože.