Deset zanimljivih činjenica o Manolu Blaniku
Skupocene cipele „Manolo Blahnik“ proslavla je popularna serija „Seks i grad“ i Keri Bredšo. No, iza ovih neverovatnih kreacija stoji famozni španski dizajner, o kome se malo toga zna. Predstavljamo vam 10 manje poznatih činjenica o Manolu Blaniku.
1. Manuel „Manolo“ Blanik Rodrigez rođen je 28. novembra 1942. godine na Kanarskim ostrvima. Majka mu je bila Španjolka, a otac Čeh.
2. Malo poznata činjenica iz života slavnog dizajnera jeste da je odrastao na plantaži banana. Porodica Rodrigez često je putovala u Pariz i Madrid, a ta putovanja najverovatnije su Manolu poslužila da se upozna sa svetom mode.
3. Manolova majka nije bila samo strastveni čitač modnih magazina, već je i sama dizajnirala. Izrađivala je katalonske espadrile, a često joj je i Manolo pomagao da ih ukrasi. „Siguran sam da sam zanimanje za cipele stekao genetski ili barem kroz prste, kada mi je bilo dopušteno da ih dotaknem dok su nastajale“, izjavio je Manolo.
4. Manolovi roditelji poslali su ga u Ženevu, kako bi izučavao politiku i pravo. No, on je 1965. godine otišao da studira u Pariz. Kako bi se izdržavao radio je buticima, kao fotograf za The Sunday Times, a povremeno je i dizajnirao.
5. Njegov talenat među prvima je zapazio američki Vogue. Putovanje u Njujork rezultiralo je Manolovim susretom sa Dajanom Vrilend, urednicom američkog izdanja magazina Vogue. Dok je proučavala njegov portfolio, Dajana mu je rekla da odlično izrašuje asesoare i da treba da kreira cipele. Tako je stvoren slavni dizajner cipela. Kasnije, 1974. godine, Manolo se pojavio na naslovnici britanskog izdanja magazin Vogue. Bio je prvi muškarac kome je to pošlo za rukom.
6. Početkom sedamdesetih godina Manolo je dizajnirao muške cipele za londonski butik Zapata. No, zaključio je da dizajniranje muških cipela guši njegovu kreativnost. No, 1972. pružila mu se mogućnost da dizajnira cipele za modnu reviju Ossie Clark, nakon koje su modni stručnjaci pohrlili u butik Zapata kako bi razgrabili njegove cipele.
7. Manolo Blahnik cipele pojavile su se na američkom tržištu 1978. godine, a za to je bio zaslužan Bloomingdales. Samo godinu dana kasnije, Manolo je otvorio prodavnicu obuće na Medison aveniji. No, najzaslužniji za Manolov uspeh na američkom tržištu bio je George Malkemus, bivši marketinški stručnjak kompanije Bergdorf Goodman.
8. Ovo je činjenica o poznatom dizajneru koju bi svaka ljubiteljka mode i visokih potpetica trebalo da zna. Naime, dok je većina žena paradirala u glomaznim platformama, Manolo se posvetio usavršavanju stileto štikle (tanke štikle kakve danas nosimo).
9. Iako je navnodno dizajnirao prototip za svaki od mnogobrojnih modela cipela, Manolo je poznat i po saradnji sa mnogim poznatim dizajnerima poput Calvina Kleina, Isaaca Mizrahija i Johna Galliana. Jednostavno morate voleti dizajnera koji zna da podeli svoje uspehe.
10. Poslednja činjenica o Manolu Blaniku je da trenutno živi u Velikoj Britaniji, okružen sa 10.000 pari svojih cipela.