Najčešći uzroci neplodnosti kod žena
Svaki sedmi bračni par u Srbiji ima problema sa sterilitetom. U 30 odsto slučajeva uzrok neplodnosti je muški faktor, a kod 44 odsto njih se ne zna razlog nastanka ovog oboljenja.
Ako imate redovne polne odnose godinu dana bez ikakve zaštite, može se reći da postoje određene indikacije da imate problem sa začećem. Nemojte se ustručavati da posetite lekara i ginekologa kako biste utvrdili potencijalni uzrok problema. Pravilnim tretmanom i lečenjem većina parova uspe da se izleči od steriliteta.
Najčešći uzroci neplodnosti kod žena:
Endometrioza
Ćelije endometrijuma (unutšašnjeg sloja maternice) nalaze se i izvan maternice – na jajnicima, jajovodima, bešici, crevima ili plućima. Kako sve ćelije endometrijuma u većoj meri poseduju estrogenske receptore, dolazi do imitacije menstrualnog ciklusa, odnosno krvarenja u vreme menstruacije. Kako ova krv nema mogućnost oticanja dolazi do stvaranja cista, koje mogu pucati, iritirati tkivo koje se nalazi u blizini, te dovoditi do nastanka ožiljaka u stomaku.
Mogući simptomi: Neke žene nemaju nikakve simptome, dok druge imaju bolne menstruacije ili pak bolne polne odnose i generalno bolove na području karlice.
Moguće rešenje: lečenje neplodnosti lekovima, veštačkim osemenjivanjem ili operacijom kojom se otklanjaju abnormalne ćelije i odčepljuju jajovodi.
Problemi s ovulacijom
Problemi s ovulacijom mogu uključivati niz različitih (najčešće hormonalnih) problema koji onemogućuju oslobađanje jajne ćelije u jajovod.
Mogući simptomi: izostanak menstruacija, neredovne menstruacije, izuzetno blage ili jake menstruacije.
Moguća rešenja: uzimanje lekova za regulaciju ciklusa, povećanje plodnosti i veštačka oplodnja.
Loš kvalitet jajnih ćelija
Jajne ćelije mogu biti oštećene ili imaju su oštećena ili imaju hromozomske abnormalnosti, te ne mogu održati trudnoću.
Mogući simptomi: nema ih.
Moguća rešenja: veštačka oplodnja uz korišćenje donatorskih ćelija i embriona.
Policistični jajnici
U pitanju je mnoštvo malih cista koje se najčešće nalaze na spoljnim ivicama jajnika. Iako nije poznat tačan uzrok policističnih jajnika, smatra se da su hormoni jedni od glavnih „krivaca“ njihovog nastanka. Jedan od uzroka razvoja Sindroma policističnih jajnika je višak androgenih hormona, koje luče nadbubrežne i polne žlezde, koje su potrebne za proizvodnju hormona estrogena. U ovim slučajevima jajne ćelije često ne mogu da sazru, te ne može ni doći do oplodnje.
Mogući simptomi: neredovna menstruacija, pojačana maljavost, akne, gojaznost, bol u području abdomena, obilne i bolne menstruacije.
Moguća rešenja: lekovi za plodnost, operacija, veštačka oplodnja, promena životnog stila – redukcija ishrane, vežbanje, tretman lekovima za dijabetes koji mogu pomoći u uspostavljanju redovnih ovulacija.
Začepljeni jajovodi
Začepljeni, ili pak oštećeni, jajovodi mogu sprečiti spermu da dođe do jajne ćelije, ili sprečiti oplođenu jajnu ćeliju da dođe do materice. Uzroci tome mogu biti polne bolesti i druge bakterijske upale.
Mogući simptomi: nema ih.
Moguća rešenja: operacija za poboljšanje prohodnosti jajovoda ili, ako su jajovodi previše oštećeni, veštačka oplodnja
Alergija na spermu
Oko dva odsto žena ima alergijsku reakciju na spermu, te u kontaktu sa njom telo počinje da proizvodi antitela koji ubijaju spermu, tretirajući ih kao strano telo.
Simptomi: nema ih.
Moguća rešenja: veštačko osemenjivanje.
Kombinacija problema s plodnošću
Radi se o problemu s plodnošću koje imaju oba partnera ili pak o više problema koje imaju jedan ili oba partnera. Šanse za začeće zavise od ozbiljnosti problema i, naravno, mogućnosti njegovog lečenja. No, treba imati na umu da, dok oba partnera imaju određene probleme s plodnošću, mogućnost za trudnoćom znatno opada.
Savete kako da povećate šanse za začeće potražite u decembarskom izdanju magazina Lepota & Zdravlje (na kioscima od 20. novembra).