Kada je vaša beba spremna za voće?
Većina mama počinje s dohranjivanjem bebe kada ona navrši pet meseci. Tada se javljaju nedoumice u vezi sa namnirnicama s kojima je najbolje početi uvoditi bebu u novi svet ukusa. Jedna od najčešćih nedoumica je da li se odlučiti za industrijske kašice ili pak one sveže pripremlje?
Pedijatri savetuju kako je dohranjivanje najbolje početi voćem, iako se može početi i sa žitaricama, ali onim bez glutena. Kod nas važi nepisano pravilo da se bebama najpre daje voćni sok ili kašica, stoga obratite pažnju na to koje voće ćete uvrstiti u ishranu vašeg deteta, kako biste izbegli moguće alergije.
Kada počinjete s dohranjivanjem deteta, vodite računa o tome da napravite dovoljan razmak između dvaju novih namirnica. Preporučuje se da se uvodi po jedna namirnica nedeljno.
Prvi put detetu ponudite nekoliko kašičica kašice ili soka, a onda tu količinu povećavajte u narednim danima. Kada, nakon nekoliko dana, pojede veću količinu, može se smatrati da je ta namirnica prihvaćena, te možete početi s uvođenjem nove.
Takođe, dobro bi bilo da novu namirnicu uvedete u jutarnji obrok, kako biste izbegli situaciju da tokom noći dođe do mogućih reakcija na hranu.
Čuvanje u frižideru treba ograničiti, a kod pripreme hrane obratiti pažnju na higijenu. Voće treba da bude sezonsko, sveže, bez pesticida, te da je u fazi sazrevanja, Ako vam nije poznato poreklo voća, sigurnije je izabrati gotove industrijske kašice. Vrstu voća prilagodite starosti deteta. Agrume ne bi trebalo davati dok dete ne navrši godinu dana života jer su oni najčešći uzrok alergija kod male dece.
Jabuka i kruška
Bebe vole voćne kašice i sokiće jer su slatki i osvežavajući, a budući da je voće bogato vitaminima, mineralima i vlaknima, odličan je izbor za početak dohrane deteta. Počnite s jabukama jer su slatkog ukusa, a i povoljno deluju na probavu. Kad beba prihvati jabuku u kašici ili soku, možete ju dobro usitnjenu dodavati gotovim mlečnim kašicama ili pak kašici od riže.
Uz jabuke, bebe dobro podnose i krušku. U početku ju pripremajte kao kašicu, a kasnije izmrvljenu i usitnjenu pomešajte sa žitaricama bez glutena. Banana se takođe može dati na početku dohrane. Sveža, usitnjena i dobro izgnječena banana odličan je obrok za bebe starije od šest meseci, jer sadrži puno kalijuma.
Breskva, kajsija i šljiva
Nakon jabuke, kruške i banane, vreme je za šljivu, koja će bebama poboljšati probavu. Možete zatim uvoditi kajsije i breskve, najbolje da budu sezonske. Kajsija je bogat izvor kalijuma i betakarotena, kao i vitamina C. Breskve su aromatične i takođe bogate kalijumom, ne sadrže puno šećera, a zbog rizika od alergije ne daju se pre navršenih 10 meseci.
Citrusi posle godinu dana
Narandža, grejpfrut, limun, mandarina, iako su izuzetno bogati vitaminom C, bebama se ne daju pre navršene prve godine zbog moguće alergije. Kivi je bogat kalijumom i vitaminom C. Koristan je za pravilno funkcionisanje imunološkog sistema, ali ga takođe ne treba davati detetu pre nego što napuni godinu dana.