Učinite vaše obroke zdravijim
Ukoliko želite zdravije da se hranite, ne morate se odreći hrane koju volite kako biste postigli cilj. I sitne promene dovoljne su da vaši obroci budu puno zdraviji, a otkrivamo vam i kako.
Ne preskačite obroke – žene obično preskaču obroke kada žele da smršaju. To je velika greška jer, najjednostavniji način da obroke učinite zdravijim jeste da redovno jedete.
Jedite polako – Odvojite vrijeme za istinsko uživanje u hrani. Posao, omiljena serija, Facebook i druge obaveze mogu da sačekaju. Sažvaćite zalogaj umesto da ga odmah progutate, jer ćete na taj način mozgu dati vremena da registruje da je vaš stomak pun. Osim toga, više ćete uživati u hrani.
Prepolovite obrok – Da li znate da, na primer, porcija piletine treba da bude otprilike veličine špila karata, a prilog dovoljno da vam stane u zatvorenu šaku. Obrok ćete učiniti zdravijim ako pojedete njegovu polovinu.
Obojite tanjir – Što više boja vaš obrok ima, to će biti zdraviji. Počnite sa crvenom (paradajz), žutom ili narandžastom (šargarepa, paprika), zelenom (lisnato povrće), a dodajte i plavu (borovnice), kao i ljubičastu (patlidžan).
Odbacite nezdrave začine – Začini dodaju kalorije vašim obrocima. Jedan od najboljih načina da svoju hranu učinite zdravijom, jeste da je pripremate bez suvišniha začina. Izbegavajte šećer, so, masnoću i druge nezdrave začine.
Začinite život – Dok neke začine treba izbegavati, drugi začini su poželjni u vašim jelima. Koristite cimet, koji je bogat izvor antioksidansa, zatim čili, koji će vam pomoći da smršate, kao i đumbir – koji ublažava bol od artritisa.
Jedite celovite žitarice – Zamenite beli hleb celovitim žitaricama jer one sadrže više prirodnih nutritijenata, poput vitamina i vlakana, koji će vaš obrok učiniti zdravijim.
Niskokalorični mlečni proizvodi – Uobičajene mleče proizvode zamenite onim niskokaloričnim. Birajte mleko, sir, kiselo mleko i jogurt sa 2% mlečne masti, ili se odlučite za obrane mlečne proizvode.