Da li ste hipohondar?
Nema sumnje da danas svi poznajemo nekoga ko je hipohondar. Da li i vi spadate u hipohondra? Ako se prepoznajete u ovim opisima, velike su šanse da je odgovor na to pitanje potvrdan.
Prema definiciji, hipohondrija je opsednutost strahovima da neko ima ozbiljnu bolest, zasnovana na pogrešnoj interpretaciji jednog ili više telesnih simptoma. Na primer, hipohondar će se uveriti da ima rak kože samo ako mu se na trenutak učini da neki mladež izgleda drugačije.
Protivno opšteprihvaćenom mišljenju, u takvoj situaciji hipohodnar neće ležati bespomoćan kod kuće čekajući da mu smrt zakuca na vrata, već odmah posete doktora i traže da se obave svi mogući testovi. Sa druge strane, često ih ni rezultati testova koji pokazuju da nemaju određenu bolest, ne mogu potpuno osloboditi crnih misli. Čak i tada, hipohondar će zamisliti najgori scenario, pretpostaviti da je tehničar koji je, na primer, vadio krv, negde pogrešio, ili da lekar nije dobro proučio dobijene podatke. Zbog toga se hipohondri neretko sukobljavaju sa lekarima, i često menjaju lekara i ambulantu u koju odlaze.
Ironija se kod hipohondara krije u tome jeste da njihov glavni problem leži u preteranoj informisanosti. Pojedinci tvrde da nikada nije bilo toliko hipohondara kao danas, zbog toga što svako može da unese svoje simptome na internet i da pokuša da otkrije, bez posete lekaru i analiza, šta mu se dešava u organizmu, a najčešće su u pitanju neke opasne bolesti, poput tumora. Iako, ova teorija nije dokazana, nema sumnje da je sve više ljudi koji danas sami sebi postavljaju dijagnozu, koja je najčešće netačna.
Još jedna zanimljivost koja se odnosi na hipohondre je ta da prosečan hipohondar obično neće otkriti da ima neku retku bolest, već će obično za svoje stanje „optužiti“ neku bolest koja je svima poznata, ili o kojoj se trenutno priča. Klasičan primer su sezonske epidemije različitih formi gripa, poput svinjskog ili ptičijeg,
Izvor: Life Content