Besplatna oplodnja do 40. godine
Vantelesna oplodnja o trošku zdravstvenog osiguranja ubuduće će biti omogućena i ženama do napunjenih 40 godina. Pre promene ovog kriterijuma, starosna granica žena za uključivanje u postupak VTO bila je do 38 godina. Kroz ovaj program prošlo je oko 3.000 parova.
Republički zavod za zdravstveno osiguranje je ovu odluku doneo na predlog Republičke stručne komisije za vantelesnu oplodnju i asistiranu reprodukciju, koja utvrđuje kriterijume za uključivanje u program vantelesne oplodnje o trošku zdravstvenog osiguranja.
Ostali kriterijumi za obavljanje vantelesne oplodnje nisu promenjeni, kao ni sam postupak, kažu u RZZO.
Parovi koji su bezuspešno prošli proces vantelesne oplodnje o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja, imaju pravo i na drugi besplatni pokušaj ukoliko ispunjavaju kriterijume koje je propisala stručna komisija Ministarstva zdravlja za vantelesnu oplodnju.
Zainteresovani parovi mogu da se obrate Institutu za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, GAK „Narodni front“, privatnim specijalnim bolnicama „Beograd“, „Ivanović“, „Jevremova“, „Intermedikus bis“, „Medikal centar“, ginekološko-akušerskim klinikama u Novom Sadu i Nišu i novosadskoj Specijalnoj ginekološkoj bolnici „Genesis“.
Do sada je u svim zdravstvenim ustanovama uključenim u ovaj program sprovedeno oko 3.100 postupaka vantelesne oplodnje o trošku države.
Stopa uspešnosti postupka u Institutu za ginekologiju i akušerstvo KCS-a u protekloj godini bila je 43,15 odsto i zahvaljujući vantelesnoj oplodnji rođeno je 756 dece.
Za drugi krug je procedura prijavljivanja ista kao i za prvi.
Parovi u domovima zdravlja mogu da dobiju sve informacije o izmenjenom spisku analiza koje treba da urade.
Zatim se ide u Zavod za zdravstveno osiguranje da bi se zakazao razgovor sa komisijom i bira se ustanova u kojoj će se obaviti vantelesna oplodnja.
Ko je „prošao“ komisiju, a izabrao ustanovu, odlazi u nju kako bi se nastavila procedura. To traje najviše šest meseci.
U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje ističu da je pre primene uputstva za vantelesnu oplodnju RZZO 8.500 osiguranika bilo na listi čekanja, kao i da su u proseku dve godine čekali da dođu na red.
Sada svaki osiguranik, ukoliko ispunjava uslove, može bez liste čekanja da uđe u postupak, a zdravstvene ustanove su u obavezi da za šest meseci završe proces, naglašavaju u RZZO.
Izvor: Blic