Prekomerno ZNOJENJE

by| jul 17, 2010

Tropske temperature koje, poslednjih dana, obaraju s nogu i staro i mlado, kod mnogih ljudi izazvale su niz poteškoća koje otežavaju normalan život, a jedan od najčešćih i najprimetnijih je – znojenje.

 

U pojedinim situacijama možemo govoriti i o prekomernom znojenju. Reč je o problemu koji se, prema rečima lekara, uspešno rešava na neki od sledećih načina:

 

Članak se nastavlja posle reklama


1. Dijetetski režim – izbegavanje namirnica koje provociraju pojačano znojenje (kafa, čaj, koka-kola, čokolada), začinjene i vruće hrane.
2. Antiperspiranti i dezodoransi – Aluminiju hlorid hekashidrat 10% ili 20%- Drysol ®, Xerac. Zatvaraju izvodne kanale znojnih žlezdi i na taj način privremeno blokiraju znojenje. Efekat je zadovoljvajući samo nekoliko meseci, a mogu se javiti alergijske i druge toksične reakcije na mestu aplikacije.
3. Lekovi – sedativi, antiholinergici, simpatikolitici, blokeri, atropin. Njihova upotreba nije zvanično dozvoljena za lečenje hiperhidroze i ograničena je pojavom sporednih efekata, koje ovi lekovi izazivaju.
4. Jonoforeza – efekat nije trajan, te se intervencija mora ponavljati u određenim vremenskim intervalima, a sporedni efekti (peckanje, trnjenje, eritemi, pa čak i opekotine) ograničavaju široku upotrebu.
5. Botulinum A toxin (BOTOX®, Dysport ®) – izvodi se intradermalnim ubrizgavanjem u određene delove tela (dlanovi, pazušne jame). Efekat nije trajan, pa zato intervencija mora da se ponavlja u određenim vremenskim intervalima, koje pacijent određuje na osnovu intenziteta ponovnog znojenja

 

Članak se nastavlja posle reklama


Članak se nastavlja posle reklama

DA LI STE ZNALI DA… postoji operacija kojom se može izlečiti prekomerno znojenje?


Torakoskopska simpatektomija spada u minimalno invazivnu hiruršku proceduru, sa efikasnošću preko 99%. Pacijent ujutru dođe na zakazanu operaciju, a par sati posle nje napušta bolnicu, sposoban za obavljanje svih svakodnevnih aktivnosti. Nema potrebe za bolovanjem, rehabilitacijom, upotrebom lekova. Ožiljaka gotovo da i nema. Efekat operacije javlja se odmah – pacijent se iz anestezije budi sa suvim i toplim dlanovima (pazušnim jamama, licem). Posle operacije, dlanovi, pazušne jame i lice neće biti apsolutno suvi, već će se znojiti normalno, u skladu sa spoljašnjom temperaturom ili fizičkim aktivnostima.

 

Članak se nastavlja posle reklama


VAŽNO O… hiperhidrozi

 

●○ Postoji primarna hiperhidroza (kod koje uzrok nije poznat) i sekundarna (kada je posledica nekih drugih bolesti – hipertireoidizam, tumori, tuberkuloza, diabetes mellitus, limfomi, određene neurološke i psihijatrijske bolesti, upotreba lekova.
●○ Za razliku od funkcionalnog znojenja, koje je posledica fizičkih vežbi, premora ili povišene temeprature, primarna hiperhidroza nastaje usled emocionalnih problema i anksioznosti.

 

Članak se nastavlja posle reklama

●○ Hiperhidroza se, dalje, deli na fokalnu – kada su znojenjem zahvaćeni samo pojedini delovi tela (dlanovi, pazušne jame, lice, tabani) i generalizovanu – zahvaćeno je celo tela.
●○ Primarna hiperhidroza je skoro uvek fokalna, dok je sekundarna hiperhiroza najčešće generalizvoana.

 


Članak se nastavlja posle reklama

INFO

 

Najnovijim istraživanjima je dokazano da je hiperhidroza nasledna, te da u 25-50% slučajeva isti poremećaj postoji kod članova porodice.

Iako prekomerno znojenje ili hiperhidroza ne predstavlja značajan medicinski problem, prisutna je kod približno 3% svetske populacije i predstavlja značajan socijalni i psihološki problem za pojednca.

 

Članak se nastavlja posle reklama


INFO +

 

U svetu se torakoskopska simpatektomija, sa izvanrednim uspehom, izvodi već 30 godina, a Klinika za grudnu hirurgiju u Sremskoj Kamenici je jedina ustanova u Srbiji i zemljama u okruženju, u kojoj se radi ova operacija. Sa uputom za bolničko lečenje, operacija je besplatna.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: