Obratite pažnju na ishranu dece u PUBERTETU
Ishrana dece u pubertetu mora biti raznovrsna, bogata visokovrednim proteinima, mastima, ugljenim hidratima, kao i kvalitetnim kalorijama, koje su neophodne za normalan rast i razvoj.
Vrlo je važan i unos vitamina i minerala. Da bi se to postiglo, jelovnik treba da se bazira na posnom mesu i ribi (teletina, ćuretina, oslić, skuša, pastrmka, tunjevina, som, losos…), integralnim žitaricama i njihovim proizvodima, svežem voću, kuvanom povrću, posnom mleku i mlečnim proizvodima.
Od ulja se preporučuje maslinovo, za premaz maslac, a kao zaslađivač – med.
Doručak bi trebalo da bude obilan i kvalitetan (jaja, šunka, povrće, maslac, med, mleko, jogurt, sir…) i ne sme se izbegavati, jer se mogu javiti umor i pad koncentracije. Ručak neka se sastoji od supe, variva i mesa, uz salatu i voće, a lagana večera od jogurta, sira, salate, integralnog hleba…
Preporučuju se dve do tri užine dnevno: voće, kolač ii keks od integralnog brašna, jezgrasto voće, šejk od mleka sa voćem i medom…
Treba obratiti pažnju i na eventualno smanjenje unosa hrane, pogotovo kod devojčica koje su u tom uzrastu sklone gojaznosti. Višak kilograma u tom periodu života kasnje može dovesti do raznih poremećaja u ishrani, među kojima je najopasnija anoreksija.
Devojčice bi trebalo da unose više namirnica bogatih gvožđem, zbog gubitka krvi menstruacijom, koja dok se ne ustali, može da bude veoma obilna. Zato u njihovu ishranu treba uključiti teleću ili juneću džigericu, jaja, borovnice, kupine, spanać, tofu sir, suvo grožđe i suve šljive. kao i crvenu papriku i limun koji su puni vitamina C, te će kao takvi poboljšati apsorpciju gvožđa.
Za oba pola važan je i unos kalcijuma, jer se 40 % koštane mase razvija tokom puberteta.
Izvor: Top zdravlje