Ah, te lude letnje noći!
Zakleli ste se da u noćnim izlascima više nećete preterivati u piću. Ali letnji provod i opuštena atmosfera godišnjeg odmora vas uvek uhvate u klopku. Evo kako možete da umanjite štetu dok se narednog dana oporavljate od mamurluka…
O, DA!: Popijte kafu
Šolja jake kafe je verovatno jedini napitak koji možete da popijete nakon burne noći, ali je ujedno i odlično sredstvo za „čišćenje“ misli i jačanje jetre. Naučnici su otkrili da dve i po šolje kafe dnevno može da redukuje pojavu ožiljaka na jetri (fibroza) koji uzrokuju otkazivanje njene funkcije. Osim toga, naučnici su otkrili da zeleni čaj ima sličan preventivan efekat – da ne spominjemo ostale koristi njegovog visokog sadržaja antioksidanata.
NE, NIKAKO!: Konzumirati masnu hranu
Jutro posle burne noći uvek osećate potrebu da pojedete nešto masno, recimo prženu slaninicu ili mekiku, ali to neće biti štetno samo za vaš struk, već i za jetru. U jednom istraživanju, u kojem su zdravi dobrovoljci jeli brzu hranu mesec dana, utvrđen je porast nivoa enzima koji oštećuje jetru, kao i količina masti u ćelijama jetre. To nikako nije dobra vest, jer masna jetra nije zdrava jetra. Mnogo je bolje da pojedete doručak bez ugljenih hidrata, a sa mnogo proteina – na primer, omlet. Generalno pravilo je: što manje
jedete ugljene hidrate, više ćete sagoreti masti iz jetre.
NE, NIKAKO!: Piti mnogo zaslađenih napitaka
Možda će vam prijati ledena limenka koka-kole (da ne pominjemo rashladni efekat prislanjanja uz glavu koja vam „puca“), ali istraživanja pokazuju da se kod osoba koje svakodnevno piju velike količine zaslađenih napitaka, četiri puta češće razvija masna jetra. Umesto toga, posegnite za običnom vodom i vitaminom C iz voća. Sveže voće sadrži biljna vlakna koja mogu da uspore apsorpciju šećera u organizmu, što sprečava njegovo pretvaranje u masnoće u jetri.
O, DA!: Pijte jogurt
Jogurt je još bolji lek za mamurluk i korisniji za jetru od vode. Ruski naučnici su otkrili da obnavljanje korisne bakterijske flore u želucu i crevima ubrzava regeneraciju jetre nakon konzumiranja većih količina alkohola. Razlog je najverovatnije to što probiotici sprečavaju produkciju toksina štetnih bakterija.
O, DA!: Kontrolišite se
Kafa vam je dala snagu da izdržite dan, laki proteinski doručak vratio je boju u vaše obraze i više vas ne
boli glava kada zazvoni telefon. Ako se dovoljno dobro osećate da nastavite da pijete, onda ste u stanju i da saberete koliko ste popili prethodne noći! Statistike pokazuju da veliki broj žena (čak svaka peta!) popije više od preporučenih 14 jedinica nedeljno. OK, niko ne kaže da treba potpuno da apstinirate od pića, ali neophodno je da pauzirate bar dva dana zaredom od alkohola.