Smanjite rizik od dijabetesa tipa 2: Uspostavite ravnotežu između sedenja i kretanja

by | mart 13, 2013

Novo istraživanje Lester univerziteta otkriva da osobe sa visokim rizikom od dijabetesa tipa 2 treba što manje da sede i da se što češće kreću – umesto da samo vežbaju redovno. Stručnjaci smatraju da smanjenje vremena koje se provodi u sedenju može da bude veoma značajno za zdravlje.

Trenutno se pacijentima sa rizikom od dijabetesa tipa 2 savetuje da se bave umerenom do intenzivnom fizičkom aktivnošću najmanje 150 minuta nedeljno. Ali, nova studija objavljena u časopisu „Diabetologia“ Evropske asocijacije za proučavanje dijabetesa, navodi da pacijentima treba savetovati da se što više kreću.

Vođa istraživanja Džozef Henson i ostali stručnjaci analizirali su pacijente iz dve studije: 153 pacijenta iz projekta STAND (Studija o sedentarnom načinu života i dijabetesu, prosek godina 33, 29 odsto muškaraca) i studije pod nazivom Prevencija dijabetesa (prosek godina 64, 65 odsto muškaraca). Tim je ispitivao stepen do kog su periodi sedenja, umerena do intenzivna fizička aktivnost i ukupna fizička aktivnost povezani sa kardiometaboličkim faktorima rizika među populacijom sa poznatim faktorima rizika od dijabetesa tipa 2.

Korišćeni su akcelerometri da bi se izmerili periodi sedenja, umerena do intenzivna fizička aktivnost i ukupna fizička aktivnost. Pauze u periodima sedenja su definisane kao prelaz iz sedentarnog u aktivno stanje.

Članak se nastavlja posle reklama

Istraživači su ustanovili da su kod pacijenata sa poznatim rizikom od dijabetesa tipa 2 periodi sedenja povezani sa štetnim 2-satnim nivoom glukoze, triacilglicerola i HDL-holesterola, nezavisno od ostalih merenih parametara. Ovi rezultati se nisu znatno promenili posle prilagođavanja u odnosu na umerenu do intenzivnu fizičku aktivnost.

Pored toga, rezultati se nisu bitno razlikovali među različitim starosnim grupama, što dokazuje da negativne posledice dugih perioda sedenja postoje i kod mlađih i kod starijih osoba.

„Ove studije daju preliminarne dokaze da fokus na sedentarno ponašanje može da predstavlja uspešniji način prevencije dijabetesa tip 2 nego fokus samo na umerenu do intenzivnu fizičku aktivnost. Osim toga, periodi sedenja obuhvataju dobar deo dana, za razliku od umerene do intenzivne fizičke aktivnosti”, kaže Henson.

Članak se nastavlja posle reklama

On dodaje da ovi novi podaci pokreću pitanja vezana za moguću preporuku optimalnog dnevnog kretanja u cilju zdravlja. „Programi prevencije dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti fokusirani isključivo na umerenu do intenzivnu fizičku aktivnost zanemaruju oblast koja je od suštinskog značaja za zdravlje kardiometaboličkog sistema. Uz poruke o najmanje 150 minuta umerene do intenzivne fizičke aktivnosti nedeljno, što predstavlja okosnicu programa prevencije dijabetesa, ovi napori bi bili još uspešniji ako bi se osobe podsticale da jednostavno manje sede a više se kreću, bez obzira na nivo intenziteta”, kaže Henson.

Tagovi: