Znakovi koji pokazuju da je vaše dete razmaženo

by | maj 26, 2013

Lako je prepoznati razmaženo dete kada se radi o tuđem detetu. Ipak, sami roditelji često su subjektivni kada je reč o tome da li preteruju sa podilaženjem svom detetu, i umeju njegovo ponašaje da objašjnavaju na različite načine. Vreme je da skinete ružičaste naočare i da preponate glavne „simptome“ razmaženosti. Zapamtite, što ranije ih uočite, pre ćete moći da počnete da rešavate ovaj problem. Donosimo vam deset znakova da imate razmaženo dete.

razmazena-deca

1. Česti izlivi besa
Jedan od najsigurnijih znakova razmaženog deteta su česti izlivi besa i ljutnje, kako javno, tako i kod kuće.

2. Dete nikada nije zadovoljno
Razmažena deca često ne mogu da izraze zadovoljstvo onim što imaju. Kad nekog drugog vide s nečim, poželeće to umesto onoga što imaju.

3. Ne želi da pomaogne
Nijedno dete nije oduševljeno čišćenjem i spremanjem, ali kada malo porastu, moraju da počnu da pomažu u manjim poslovima, kao što je spremanje igračaka i slaganje cipela u ormarić.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Pokušava da kontroliše odrasle
Razmažena deca često nemaju granicu između odnosa prema vršnjacima i odnosu prema odraslima – od svih očekuju da ih neprestanu slušaju.

5. Često vas osramoti u javnosti
Ispad tu i tamo je normalan, ali kad mališan namerno sramoti roditelje u javnosti da bi privukaoa pažnje, to je znak da je rezmažen.

6. Ne želi da deli
Deljenje je težak pojam s kojim mališani moraju da nauče da se nose, ali jednom kad dotignu uzrast od četiri godine, moraju da budu voljniji da dele igračke, grickalice i slično s braćom i sestrama i ostalom decom.

Članak se nastavlja posle reklama

7. Morate da ga molite
Roditelji su autoriteti koje dete mora da se sluša kad im se nešto kaže. Ne biste smeli da molite dete da nešto uradi.

8. Ignoriše vas
Nijedno dete ne voli čuti da čuje „ne“, ali ne bi smelo da vas ignoriše dok mu nešto govorite.

Članak se nastavlja posle reklama

9. Ne želi da se igra samo
Do četvrte godine dete bi trebalo da bude voljno i sposobno da se igra samo, i to dugo. Ako su mu baš stalno potrebni roditelji ili prijatelji za igru, to je znak da ima potrebu za pažnjom.

10. Morate da ga podmićujete
Roditelji ne bi trebalo da decu podmićuju novcem, igračkama, posebnim tretmanima i slično da bi ih pridobili za svakodnevne rutinske poslove.

Izvor: tportal.hr

Tagovi: