Stres izaziva mentalne bolesti
Studija Instituta „Batut“ ukazala je da je dugogodišnja izloženost stresu u našoj zemlji dovela do porasta broja osoba sa mentalnim problemima, pri čemu je unipolarna depresija (kod pacijenta dolazi do pogoršanja depresivnih simptoma) jedan od vodećih uzroka opterećenja stanovnika bolestima u Srbiji.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) definiše mentalno zdravlje kao stanje u kome osoba realizuje svoje sposobnosti i može da se izbori sa uobičajenim stresnim životnim situacijama, bez posledica na njeno funkcionisanje i doprinos zajednici u kojoj živi.
Duševni poremećaji i poremećaji ponašanja podrazumevaju klinički potvrđene poremećaje zdravlja koje karakterišu izmene u mišljenju, raspoloženju i ponašanju koje su praćene patnjom i oštećenim funkcionisanjem osobe, navodi se u Analitičkoj studiji Instituta za javno zdravlje „Batut“ rađenoj od 1997. do 2007. godine.
Jedan incident neuobičajenog ponašanja ili loše raspoloženje kraćeg trajanja nikako ne znače prisustvo poremećaja ponašanja ili duševne bolesti, a da bi se neko stanje svrstalo u poremećaj, neophodna je njegova istrajnost i ponavljanje koje je praćeno patnjom ili oštećenom funkcijom u jednoj ili više životnih oblasti.
Stoga, ističe se u studiji Instituta „Batut“, važno je da se pravi razlika između lošeg raspoloženja (depresivnosti) i klinički dijagnostikovane depresije. Simptomi iz oblasti mentalnog zdravlja su prolazan i uobičajen, normalan odgovor na različite stresove, a individualne razlike u odgovoru na stres posledica su složene veze stresa i mentalnog zdravlja.
Izvor: Tanjug